уторак, 2. јул 2019.

Upoznajte najviši krivi neboder na svetu!

Svima je dobro poznat krivi toranj u Pizi. Pored te građevine nakrivljene su i sledeće: crkveni toranj u Surhursenu u Nemačkoj, Nevjanska kula u Rusiji itd. Sve one ne stoje „normalno” jer je došlo do greške u projekciji, ili se tokom mnogo godina tlo izmenilo, ili je uzrok nešto treće, što je opet priroda učinila. Međutim, u Abu Dabiju su otišli korak dalje i namerno izgradili krivi neboder, i na taj način privukli pažnju javnosti i turista.






 

Ovaj neboder je zgrada sa najvećim nagibom na svetu (više i od tornja u Pizi). Toranj Glavna Kapija u Abu Dabiju nakrivljena je 18 stepeni. To je više i od tornjeva KIO u Madridu (zovu ih i Kapija Evrope). U junu 2010. godine, Ginisova knjiga rekorda uvrstila je na svoju listu još jedno čudo moderne arhitekture. Toranj koji vidimo na slici, kršten kao Glavna Kapija, najkrivlja je zgrada na svetu koju je napravio čovek.

Inspektori Ginisa uvrstili su ovaj toranj u svoju knjigu. Izgrađen je 2011. godine u Abu Dabiju (Ujedinjeni Arapski Emirati) i dostiže nagib od 18 stepeni ka zapadu, što je 4 puta više nego toranj u Pizi koji ima nagib od 4 stepena, i 3 stepena više od tornjeva Kapija Evrope u Madridu, poznatih kao Tornjevi KIO. Fasada napravljena od metala i stakla štiti 35 spratova Glavne Kapije, koja se nalazi iznad 490 šipova koji su uronjeni 30 metara u zemlju da bi zaštitili strukturu od seizmičkih sila i onih izazvanih vetrom.

Ovaj toranj jedinstvenog dizajna pretvoren je u turističku atrakciju. Toranj u Pizi i crkva Surhusen u Nemačkoj (koja ima nagib od 5 stepeni) su konstruisane tako što je došlo do greške arhitekte, ali zgrada u Abu Dabiju je dizajnirana tako sa namerom. U tornju Glavna Kapija, koji je 165 metara visok, nalaze se kancelarije, spektakularni poslovni centar, a takođe i hotel koji se zove „Glavna Kapija Hajat”, od 5 zvezdica, sa 189 soba i apartmana i koji je smešten između 18. i 33. sprata zgrade.

U vreme kada je izgrađen rečeno je da je građevina inspirisana pustinjskim dinama. Međutim, tačno je da je dizajniran sa nagibom u spiralnoj formi koja stvara jedan naročit vizuelni efekat u zavisnosti od ugla posmatranja.

Među izazovima sa kojima se suočavaju zbog dizajna konstrukcije izdvaja se upotreba prvog krivog jezgra na svetu pri izgradnji. Ako ste se slikali kako pridržavate toranj u Pizi, skoknite i do Abu Dabija i upotpunite uspomene i jednom fotografijom pored prvog krivog nebodera koji je svesno tako projektovan.

(redinfoportal/capitalgate.ae)

#AbuDabi #KriviNeboder #PressSerbia #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар