Roditelji često pokušavaju da dete potkupe nekom poslasticom ili igračkom, kako bilo ono bilo poslušnije i uradilo ono što mu se kaže bez pogovora i rasprave. Međutim, postoje i drugi, bolji načini koji će pomoći da vas dete sluša, jer ovo i nije baš najbolje rešenje. A, zašto deca ne primaju "mito"?
Situacija prisutna u mnogim porodicama je sledeća:
„Odlično si to uradila Keti! Evo kolačića koji sam ti obećala za dobro odrađen posao.” Čini se nevino. Na kraju krajeva, Keti je završila domaći, odradila svoj deo posla u kući, obukla pidžamu i ponaša se baš onako kako joj je mama rekla. Zašto ne nagraditi malog anđela poslasticom? To bi bilo fer, zar ne?
Nije neuobičajeno da roditelji nude deci „nagradu” ako ispoštuju neko pravilo. „Ako počistiš sobu, ići ćemo u bioskop.” „Ako budeš fina prema baki i uljudno razgovaraš dok budemo kod nje, onda možeš da dobiješ onu novu igricu.” Ali ovo nisu nagrade - ovo je mito, a podmićivanje nije plodonosna tehnika u odgajanju dece. Na ovaj način, roditelji samo navikavaju decu na to da rade nešto u zamenu za nagradu, a ne zato što je to ispravno. Ako se oslanjate na podmićivanje kako biste stimulisali decu, nemojte se iznenaditi ako vaš 8-ogodišnjak upita: „Koliko ćeš mi platiti?” sledeći put kad ga zamolite da počisti sto posle večere.
Dakle, u čemu je razlika između mita i nagrade? Ako vaše dete poštuje pravila koja ste postavili, možete ga pohvaliti (Odlično! Pogledaj samo koliko si dobar! Samo napred!) i ponuditi mu veliki topli zagrljaj, ali odolite deljenju specijalnih nagrada za običnu, svakodnevnu saradnju. Život ne funkcioniše tako. Ražmišljajte o tome na sledeći način: vi ne dobijate bonus ili povišicu ako samo dođete na posao na vreme, zar ne? Zato nemojte ulivati takva očekivanja u misli vašeg deteta.
Nagrade se uručuju za natprosečan trud, a ne za odrađivanje minimuma. Na primer, da se vaš sin ozbiljno posvetio školskom projektu, dao je sve od sebe, ostvario više od očekivanog i dobio 5+. U tom slučaju možete odreagovati na njegov uspeh govoreći, „Znam koliko si se posvetio tom projektu, jako sam ponosna na tebe. Hoćeš da odemo da kupimo one patike koje si tražio? Taman da ih sutra obuješ za školu.”
Sve u svemu, umesto da pribegavate mitu kako bi vas dete poslušalo, pokušajte da, za početak, postavite razumna pravila i primenjujete ih dosledno. Odaberite, zatim, odgovarajuće posledice za neposlušnost zbog kojih će vaše dete poštovati pravila (jer oni ne žele da na jedan dan izgube pravo na TV ili mobilni telefon, na primer). Jasno iznesite detetu pravila i posledice i tražite da vam ih ponovi kako biste bili sigurni da je razumelo. Uz to, pratite napredak svog deteta iz dana u dan koristeći nekakvu tabelu kako biste bili dobro organizovani. A kada i ako se pravila prekrše, dosledno primenite posledice.
Ali pre svega, budite dobar uzor. Vodite se primerom i pokažite deci da će odgovornim ponašanjem i praveći dobre izbore, biti nagrađeni nečim mnogo većim od prolazne površne poslastice ili nagrade, nečim sa čime nijedan kolačić ne može da se meri.
(redinfoportal/pixabay)
#Deca #Mito #Nagrada #PressSerbia #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар