Nauka je sve objasnila!
Dr Šeri Hart, asistent neurologije na Univerzitetu Ohajo objašnjava zašto nam se od straha podižu dlake na telu.
Alarm je aktiviran
Kada vaša amigdala (deo mozga zadužen za obradu emocija) registruje pretnju, pa čak i zamišljenu (kao kad se uživite u horor film), ona šalje signal u kontrolni centar – hipotalamus.
Nivo adrenalina raste
Uzbuđen, vaš hipotalamus aktivira simpatički nervni sistem koji telo prebacuje u model reakcije bori-se-ili-beži. Vaša nadbubrežna žlezda je aktivirana i ona sada ispumpava velike količine adrenalina u krvotok, što dovodi do ubrzavanja rada srca. Istovremeno, na nervnim završecima u koži, oslobađa se hormon noradrenalin.
Aktivirana je odbrambena reakcija
Mozak vam radi 300 na sat, i vec pomišljate kako bi vam malo dete sada dobro došlo kao ljudski štit. Disanje se ubrzava, a srce lupa kao ludo, što ubrzava cirkulaciju, pa se adrenalin brže širi telom. On tako dospeva i u sloj kože poznat kao derm. Tu se adrenalin i noradrenalin udružuju u svom dejstvu.
Mikromišići se aktiviraju
Među organima koje odbrambena reakcija aktivira, nalaze se i mišići poznati kao arrectores pilorum. To su sićušni mišići koji se nalaze uz koren svake dlake u telu. Adrenalin i noradrenalin se vezuju za ove mišiće i naređuju im da se skupe i tako ostanu sve do prolaska opasnosti.
Koža se ježi
Kontrakcija ovih sićušnih mišica dovodi do podizanja dlaka i do stvaranja sitnih izbočina na koži, odnosno ježenja kože. Ovo je reakcija stečena tokom evolucije i delimo je sa našim rođacima sisarima, kao što su mačke ili bodljikavi prasići. Samo, oni kad se naježe izgledaju veće i opasnije, a mi izgledamo jadno.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas
#Hormoni #Mozak #Strah #STRES #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар