понедељак, 1. јул 2019.

BERLINSKI PROCES I SAMIT ZAPADNOG BALKANA U POZNANJU 2019.

Berlinski proces je inicijativa koja podržava regionalnu saradnju Zapadnog Balkana i dopunjuje politiku proširenja Evropske Unije. Pokrenula ga je Nemačka samitom u Berlinu 2014, a naredni samiti održani su u Beču (2015),  Parizu (2016), Trstu (2017) i Londonu (2018). Ovogodišnji samit Zapadnog Balkana održaće se od 3. do 5. jula u Poznanju.




U Berlinskom procesu učestvuje šest partnera iz zemalja Zapadnog Balkana, kandidata (Crna Gora, Srbija, Severna Makedonija, Albanija) i potencijalnih kandidati (Bosna i Hercegovina, Kosovo) za pridruživanje EU i koje su obuhvaćene politikom proširenja EU. Proces uključuje i neke od država članica EU - Austriju, Bugarsku, Hrvatsku, Francusku, Grčku, Nemačku, Poljsku, Sloveniju, Veliku Britaniju i Italiju. U Berlinski proces uključene su i Evropska komisija, međunarodne finansijske institucije i međunarodne i regionalne organizacije. Poljska se pridružila procesu 2018. godine na poziv kancelarke Angele Merkel i već je učestvovala na Samitu Zapadnog Balkana u Londonu.

Srce Berlinskog procesa je privreda. Cilj saradnje u okviru procesa je sprovođenje infrastrukturnih projekata (posebno energetskih i transportnih, kao što su rekonstrukcija luke, renoviranje pruge ili izgradnja gasnog interkonektora), obuhvaćenih tzv. Agendom povezivanja (Connectivity Agenda). Na samitu u Trstu, premijeri Zapadnog Balkana usvojili su Višegodišnji akcioni plan za regionalnu privrednu oblast (MAP REA), čiji je cilj postepeno povećanje slobodnog protoka robe, usluga, investicija i radnika u regionu. U procesu učestvuju i nevladine i omladinske organizacije. Građansko društvo učestvuje na sastancima organizovanim na marginama samita. Jedno od najvećih dostignuća Berlinskog procesa je osnivanje RYCO - Regionalne kancelarije za saradnju mladih.

Berlinskom procesu trenutno predsedava Poljska, koja je usvojila Program čije su osnove:

1) privreda

2) connectivity (uzajemno povezivanje)

3) građanska dimenzija (uključujući građansko društvo, think thank grupe, mlade, nauku, kulturu)

4) bezbednost



 

Samit Zapadnog Balkana u Poznanju 2019. održaće se na Međunarodnom sajmu u Poznanju. Glavni događaj biće sastanak lidera (šefova država ili vlada) 5. jula. Ministri privrede, unutrašnjih poslova i spoljnih poslova zemalja koje učestvuju u Procesu sastaće se dan ranije. U okviru Samita biće organizovani i prateći događaji - 3. jula Think tank forum, a 4. jula  Poslovni forum EU-Zapadni Balkan i Forum građanskog društva. Sve događaje u okviru samita Poljska sprovodi u bliskoj saradnji sa Evropskom komisijom, OECD-om, Savetom za regionalnu saradnju (RCC), RYCO, Privrednim komorama iz regiona i dr.

Predsedavanje Berlinskom procesu ne podrazumeva samo Samit u Poznanju, već mnoštvo aktivnosti tokom godine, uključujući i događaje na ministarskom i stručnom nivou. Naime, 11. i 12. aprila ministri spoljnih poslova Berlinskog procesa sastali su se u Varšavi. Glavne teme razgovora su bile položaj mladih u regionu i otvorena bilateralna pitanja. Od 4. do 6. juna u Žešovu je održan Forum gradova i regija koji je organizovalo Ministarstvo za investicije i razvoj. U okviru građanske dimenzije 13. i 14. maja u Skoplju organizovan je ekspertski sastanak think tank grupa "Jačanje evropskih integracija Zapadnog Balkana". 

Foto: Promo

Izvor: PRessSerbia

#Nemačka #Poljska #Poznanj #SamitZapadnogBalkana #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар