Svi sanjamo o tome da nam fotografije budu savršene. Pogotovo se to odnosi na fotografije koje pravimo tokom svojih putovanja. Kako da fotografije sa letovanja budu savršene?
Fotografija je umetnost, a fotografije koje gledamo u magazinima ili vodičima za putovanja su uslikali profesionalci. Sem toga, oni poseduju sofisticiranu opremu velike vrednosti. Međutim, moguće je uslikati veoma lepe fotografije sa malim aparatima, čak i sa mobilnim telefonima. Da bi to bilo izvodljivo, treba poštovati neka pravila.
Evo 8 malih trikova kako bi vam fotografije bile uspešnije:
1) Najbitnije je, naravno, da prvenstveno pročitate uputstvo za upotrebu svog aparata, da pokušate da razumete sve sitnice i da se ne ustručavate da pitate profesionalce u prodavnici za ono što ne razumete.
2) Zabavljajte se gledajući fotografije profesionalaca. Zašto vam se dopadaju? Šta vam skreće pažnju? Naučite svoje oko da zapaža ono što vas okružuje i isprobajte svoju umešnost pre putovanja.
3) Izbegavajte da slikate kada je sunce u zenitu. Prejako svetlo zaslepljuje objektiv i smanjuje intenzitet boja, dok tamne zone postaju još tamnije i detalji se gube. Birajte trenutke kada se sunce širi linijom horizonta.
4) Uvek se pobrinite da okrenete leđa suncu. Osoba koja je uslikana treba da bude okrenuta suncu, u suprotnom će ispasti samo kao tamna silueta.
5) Sredite kontra-svetlo koristeći blic na aparatu. Ukoliko je mesto koje želite da fotografišete okrenuto leđima svetlu i kada ono bije baš u vas, uključite blic. To bi trebalo da pomogne da se sredi kontra-svetlo.
6) Ako je suprotno tome, vreme sivo, treba se igrati uglovima. Npr. lep vodopad, jezero i drveće u zelenim nijansama činili bi lep kadar čak i kada je vreme sivo, sve zavisi do toga šta slikate.
7) Nemojte nikada smeštati objekat ili osobu na sredinu fotografije, to je banalizuje. Poštujte pravilo trećina. Kako biste to uspeli, nacrtajte pravougaonik, podelite na 3 horizontalna i 3 vertikalna dela, tako ćete imati 9 delova pravougaonika. Smestite osobu/objekat na mestu uskrštanja linija. Tako će vam slika biti dinamičnija.
8) Pravilo trećina treba da se primeni i na dubinu fotografije. Vaš primarni objekat (jezero npr.) i vaš drugi plan (planina npr.) treba dobro da pokazuju razdaljinu ili visinu. Trudite se da ih prikažete. To može biti uz pomoć nekog malenog objekta na periferiji slike (npr. crvena konzerva).
Pazite da nikada ne sakrijete zadnji plan objektom koji je u prvom planu (stati ispred piramide npr.). Ovi saveti će vam pomoći da vaše fotografije sa putovanja budu nalik na one profesionalne koje viđate po magazinima.
(redinfoportal/pixabay)
#Fotografije #PressSerbia #SavršeneFotografije #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар