Dobijanje na težini je normalno i očekivano tokom trudnoće, međutim prekomerno gojenje može da bude opasno po zdravlje i mame i bebe. Zato saznajte koja je vaša idealna težina u trudnoći...
Zbog jutarnjih (a često i popodnevnih i večernjih) mučnina koje imaju trudnice, u prvom trimestru telesna težina se najčešće ne menja, a u retkim slučajevima buduće mame čak i izgube koji kilogram. Gojenje počinje najčešće od trinaeste nedelje kažu nutricionista Kler Kolins, profesor Univerziteta u Njukaslu, dr Džena Holis profesorka istog Univerziteta i dr Šon Robinson, profesor na Univerzitetu u Sauthemptonu.
Kako biste mogle da vidite koja je vaša idelna težina u trudnoći, stručnjaci savetuju da najpre izračinate svoj indeks telesne mase - BMI koji se dobija uz pomoć veoma jednostavne formule.
Prosečan broj kilograma koji žena treba da dobije tokom trudnoće:
Ukoliko očekujete prvo dete a vaš indeks telesne mase je:
- manji od 18.5: poželjno da se ugojite između 12.5 i 18kg
- između 18.5-24.9: poželjno je da se ugojite 11.5-16kg
- između 25-29.9: poželjno je da se ugojite 7-11.5kg
- preko 30: poželjno je se ugojite 5-9kg
Ukoliko očekujete blizance, a vaš indeks telesne mase je:
- 18.5-24.9: poželjno je da se ugojite 17-25kg
- 25-29.9: poželjno je da se ugojite 14-23kg
- preko 30: poželjno je da se ugojite 11-19kg
Zbog čega je ovo važno?
Prekomerna težina povećava rizik za dobijanje dijabetesa u trudnoći, visokog krvnog pritiska i kompikacija tokom porođaja. Takođe može uticati na zdravlje deteta privremeno ali i na duže staze.
Deca sa gojaznim majkama imaju 36% veće šanse da budu autistična i 62% da postanu hiperaktivna, pokazuju istraživanja sa univerziteta u Virdžiniji. Takođe što se samih trudnica tiče one imaju više poteškoća tokom porođaja zbog rađanja bebe koja je iznad proseka što rastom što kilažom.
Žene koje se prekomerno ugoje tokom trudnoće teže gube kilograme posle porođaja što predstavlja bojazan da se kilogrami zadrže godinama što povećava šansu za razvoj gojaznosti.
[caption id="attachment_108264" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Shutterstock[/caption]
Ne držite dijete tokom trudnoće
Kao što ne treba preterati sa kilogramima u trudnoći, isto tako ne sme doći ni do neuhranjenosti. To je pokazatelj da se beba ne razvija shodno periodu u kom se nalazi i da može doći do prevremenog porođaja.
Takođe jako je bitno da se tokom trudnoće ne drže dijete jer tako beba neće dobiti sve hranljive namirnice koje su joj potrebne za pravilan razvoj. Vitamine i minerale najbolje je uzimati kroz konzumiranje namirnica, ali nije na odmet uzimanje dodataka ishrani koji će budućoj mami i bebi obezbediti dovoljne količine hranljivih materija.
5 saveta za zdravu trudnoću
1. Razgovarajte sa vašim lekarom
Merenje kilaže je u sastavu svakog redovnog pregleda, pa ukoliko vaš lekar primeti da ste počeli prekomerno da se gojite on će vam svakako na to ukazati i uputiti na pregled kod nutricioniste.
Ali iako sa vašom kolažom bude sve uredu, poželjno je da o tome pričate, da vas lekar uputi u pravila trudničke ishrane, ali i moguće posledice po vaše i zrdavlje vaše bebe, ukoliko do prekomernog gojenja ipak dođe.
2. Pratite svoju kilažu
Redovno se merite i zapisujte kilograme. Važno je da znate da je svaka trudnoća drugačija i da ne dobila svaka trudnica jednak broj kilograma u određenoj nedelji. Međutim, vama će zapisivanje pomoći da imate u vidu i odmah reagujete ukoliko počnete da se gojite više nego što je preporučljivo.
3. Fokusirajte se na zdravu ishranu
Ko god da vam je rekao da treba da jedete za dvoje nije u pravu. Treba da jedete umereno i zdravo.
Jedine namirnice čiji unos treba da povećate su one bogate folnom kiselinom, jodom i gvožđem jer potrebe za ovim hranljivim materijama u trudnoći rastu.
4. Budite aktivni
Od velikog je značaja da budete aktivni tokom trudnoće, a preporučuje se 150 minuta fizičke aktivnosti nedeljno.
Šetanje, plivanje, sobni bicikl, joga... samo su neke od aktivnosti koje možete upražnjavati u trudnoći, na vama je da vidite šta vam najviše odgovara.
5. Podrška partnera i porodice
Kao i u svakom aspektu života podrška vaših najmilijih će vam mnogo značiti i dodatno olakšati posao.
(yumama)
#Kilogrami #Održavanje #SAVETI #TelesnaTežina #Trudnice #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар