Obavezno pročitajte, jer su ove stvari veoma korisne, ako planirate da posetite ovu destinaciju
Maroko se nalazi na samo 13km udaljenosti od španske obale, i ova severna afrička zemlja je miks bliskoistočne magije, berberske tradicije i evropskog šmeka.
Turizam se više nego udvostručio od 2002. godine i sada ima 10 miliona posetilaca koji dolaze da ga obiđu svake godine. Ima mnogo stvari koje možete raditi ukoliko posetite ovu egzotičnu zemlju, a evo šta sve morate znati o Maroku pre nego što se otisnete na putovanje.
Kafići dominiraju u gradu Tanger
Kafići su ključno mesto za druženje, marokanskih muškaraca. Oni se okupljaju u kafeima kako bi pili slatki čaj od mente i i posmatrali ljude dok koračaju ka svojim odredištima.
Severna luka Tangera ima istoriju književne boemštine zahvaljujući svom statusu Međunarodne zone Tanger u periodu od 1923. do 1956. godine kada su njome upravljali Francuzi, Španci, Britanci i Italijani. U ovom periodu Maroko su posetili mnogi slavni pisci, rok zvezde i svetski ekscentrici, pa je zahvaljujući tome u gradu otvoreno 800 kafea.
Danas morate posetiti Cafe Hafa, Ave Hadi Mohammed Tazi, koji gleda na Gibraltarski prolaz, kao i Café Baba (1 rue Sidi-Hosni) koji je ubedljivo najkul mesto Tangera.
Većina džamija ne dopušta ulazak ljudima koji nisu Muslimani
Skoro 99% populacije je muslimansko, a jako je malo marokanskih džamija otvoreno za nemuslimane, jedini izuzetak je visoka Hassan II Mosque džamija u Kazablanki (Bulevar Sidi Mohammed Ben Abdallah). Smeštena tako da ima pogled na Atlantski okean, džamija je završena 1993. godine i može da primi čak 105.000 ljudi.
Ovde tradicija i tehnologija stoje rame uz rame. Koloristički mozaik, intrigantni gipsani radovi i drvene rezbarije krase krov, dok se podovi džamije greju.
[caption id="attachment_108377" align="aligncenter" width="1000"] foto: thinkstock[/caption]
Višejezični Marokanci će vas postideti
Marokanci se s neverovatnom lakoćom prebacuju s jednog jezika na drugi što je posledica miksa kultura - berberske, arapske, francuske i španske. Iako je arapski službeni jezik, čućete marokanski dijalekt Darija, koji se govori na ulici. Francuski se široko govori u svim gradovima, dok se španski jezik još uvek govori u Tangeru.
Postoje i tri glavna dijalekta na kojima govori berberska većina u zemlji: Tashelhit, Tamazight i Tarifit. U glavnim turističkim centrima moći ćete da prođete sa engleskim jezikom, iako "Šukran" ili “La ,Šukran” (“Hvala” i"Ne, hvala" na arapskom jeziku) mogu poslužiti.
Nemojte zaglaviti u Marakešu
Marakeš je opravdano popularan, ali ima još mnogo toga da vidite.
Fes je na vrhu liste zbog svoje lavirint medine, čudesne hrane i godišnjeg festivala Festival of World Sacred Music. Za delić Sahare morate posetiti pustinjski grad Merzuga, u blizini impresivnih peščanih dina Erg Chebbi, do kojih se stiže kamiljim karavanima. Avanturisti mogu posetiti berberska sela ili obići plavi grad Šefšauen ili istraživati Atlas planine. Ljubitelji plaža i sunca će uživati u Esaura gradu (bivši Mogador) i Sidi Ifni koji se nalaze na atlantskoj obali, dok surferi često kreću ka jugu zemlje do Tagzuta.
Za razmišljanje u miru, marokanski najsvetiji grad, Moulay Idriss, nalazi se na severu zemlje i smešten je na dva brda u podnožju planine Zerhun.
[caption id="attachment_108378" align="aligncenter" width="1000"] foto: thinkstock[/caption]
Kuskus se služi petkom
Videćete ga na svakom restoranskom meniju, ali se tradicionalno, kuskus služi petkom, kada se porodice okupljaju nakon molitve. To je zato što je potrebno dovoljno vremena za pripremu. Krupa kukuruza se ručno valja u male granule kako bi se naparila i postala paperjasta. Blede je boje, ukusno kremast i servira se uz povrće meso ili ribu. Hleb je glavna hrana i služi se sa svakim obrokom, osim uz kuskus.
Krovne terase kuća su odlično mesto za posmatranje zalaska sunca
Tradicionalna marokanska kuća (riad) izgrađena je oko centralnog dvorišta sa prozorima koji su okrenuti prema unutra radi privatnosti, i najbolja su mesta gde možete odsesti.
Dok Marokanci imaju tendenciju da koriste krovove kao rešetke gde suše odeću, riadska krovna terasa je najbolje mesto za posmatranje zalaska sunca. Naša preporuka za odsedanje u tradicionalnim riad kućama su Marakeš, Riad Joya (Derb El Hammam, Mouassine kvart) Fes, Dar Roumana (30 Derb el Amer, Zkak Roumane).
Kada čujete povik "balak!", čuvajte se
Sukovi Maroka nisu za one sa slabim srcem. Uske ulice prepliću se sudaraju sa uličnim prodavcima, mula-vozačima i motornim skuterima. Pravilo br. 1 je da se sklonite kada čujete reč "Balak!" To je obično reč koja upozorava na opasnost i lako se može desiti da ka vama trči mazga. Neizbežno ćete se izgubiti, jer mape obično ne uključuju vrevu malih ulica koje čine medinu. Alternativno, fotografišite oblasti kroz koje ste prošli pomoću pametnog telefona jer vam to može pomoći da pronađete svoj put nazad do hotela.
Ukoliko ste avanturista po prirodi, Maroko vas definitivno neće razočarati.
(B92)
#Destinacije #Maroko #Putovanja #Turizam #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар