Svim ćelijama i organima u telu je potrebna voda, ali je važno i da je ne unesete previše – evo šta u tom slučaju može da se desi.
Intoksikacija ili trovanje vodom koje nastaje usled preteranog unosa ove tečnosti, ometa moždane funkcije.
Voda može i da razblaži elektrolite u krvi, i tako dovede do disbalansa u ćelijama. Između ostalog, preteran unos vode može da razblaži natrijum u krvi, a on je važan jer pomaže da se održi balans tečnosti u i izvan ćelija.
Opasnosti unošenja previše vode
Prvi simptomi koji se javljaju usled intoksikacije vodom su glavobolja, mučnina, povraćanje, a u ozbiljnijim slučajevima može da se javi povišen krvni pritisak, konfuzija, zamagljen ili dupliran vid, poteškoće u disanju, slabost i grčevi u mišićima.
Višak vode u mozgu koji može da se javi usled unosa previše vode naziva se cerebralni edem i može da izazove disfunkcije u centralnom nervnom sistemu. U težim slučajevima, zbog toga mogu da se javi napadi, oštećenja mozga, ali i da stupi koma, pa čak i smrt.
Ipak, stručnjaci ističu da su veoma, veoma male šanse da slučajno unesete toliko vode da biste sebe doveli u ovakvu opasnost. Oni dodaju da se ponekad dešava sportistima da unesu previše vode, posebno onima koji se bave disciplinama koje zahtevaju veliku izdržljivost, pa onda unose mnogo vode da ne bi dehidrirali – i tako odu u drugu krajnost.
Koliko je previše
Do intoksikacije vodom dolazi kada unesete više ove tečnosti nego što bubrezi mogu da je izbace kroz urin. Ali, nije važna samo količina vode, već i vreme za koje popijete određenu količinu tečnosti.
Logično, rizik od intoksikacije je veći ako unesete dosta vode u kratkom vremenskom periodu, a prvi simptomi mogu da se jave ako popijete tri-četiri litra vode za kratko vreme. Bubrezi ne mogu da izbace više od 800 mililitara do litar tečnosti za sat vremena, tako da ne bi trebalo da unesete više od te količine za sat vremena.
Koliko vode vam je potrebno
Ne postoji tačan i precizan broj koliko vode treba da unesete dnevno, jer to zavisi od toga koliko ste aktivni, od telesne težine, spoljašnje temperature...
Prema nekim opštim preporukama, prosečan muškarac ne bi trebalo da unese više od 3,5 litra tečnosti dnevno, a žene ne više od 2,7 litara – imajte na umu da u to ulazi i tečnost koju unosite kroz hranu.
Svakako, najbolje je da slušate svoje telo jer će vam ono poslati signal kada je žedno i kada mu je dosta, a to bi trebalo da bude dovoljno da održavate optimalan nivo hidracije.
(mondo.rs/pixabay)
#PressSerbia #PrevišeVode #Voda #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар