понедељак, 30. децембар 2019.

Omiljene šoping destinacije za ljubitelje retro mode!

Ako ne volite da dragoceno vreme na destinaciji gubite u velikim tržnim centrima sa prodavnicama poznatih brendova i velikim gužvama, možda će vam više prijati da u skrivenim radnjicama u centralnim, ali i neuglednim gradskim distriktima prebirate po unikatnim predmetima, retro torbicama ili luckastim naočarima iz sedamdesetih. Ovo su omiljene šoping destinacije za ljubitelje retro mode!






 

Bilo da se radi o nečijoj staroj venčanici, unikatnoj lampi, znački iz vremena vladavine komunističkog režima ili dobro očuvanoj kožnoj jakni, dobar ulov će za svakog ljubitelja retro mode biti najbolji suvenir sa putovanja. Saznajte u kojim to evropskim gradovima možete naći odlične vintidž radnje i butike.
Bilbao

Doskoro se u Španiji, čiji stanovnici se i dalje sećaju prošlih teških vremena, na second-hand robu gledalo kao na nešto loše, simbol siromaštva. Danas se jedna četvrt u Bilbau posebno izdvaja po svojoj moći da reciklira. To je San Francisko. Poznat je po hipsterskim barovima i prodavnicama čiji moto je „pružanje druge prilike“.

La Zapa de 2 de Mayo stare mašine se koriste za reparaciju starih i praveljenje novih cipela po meri, od recikliranog materijala. Pored brojnih vintage radnji, svake prve subote ovde možete posetiti i buvlju pijacu Rastro 2 de Mayo, na kojoj se prodaje sve od starih kofera i ploča do kožnih jakni i nameštaja iz 50-ih godina 20. veka. U industrijskom distriktu Zorrotzaurre nedeljom se održava Open Your Ganbara buvlja pijaca, u zgradi fabrike keksa Antigua Fábrica de Galletas. Tu se mogu naći vintage lampe, igračke i pokućstvo.

Obližnji Zawp Bilbao market je odlično mesto za kupovinu stare odeće i vegertarijanske hrane. Otvoren je poslednje nedelje u mesecu. U centru grada, na trgu Plaza Nueva, koji je poznat po tapas barovima, nedeljom se održava nedeljna pijaca polovnih knjiga (od 09.00h do 14.00h).
U centru Bilbaoa, na trgu Plaza Nueva, koji je poznat po tapas barovima, nedeljom se održava nedeljna pijaca polovnih knjiga

Berlin

“Berlin je siromašan, ali seksi.” Ovo su reči bivšeg gradonačelnika Berlina, Klausa Voverajta, koje objašnjavaju zašto u nemačkoj prestonici ima toliko dobrih mesta za vintidž kupovinu. Zbog toga što je kupovna moć u Berlinu do relativno skoro bila manja nego u drugim evropskim gradovima, ovde je ojačala kultura razmene i recikliranja stvari. I dan-danas u Berlinu postoji širok spektar vitidž i second-hand radnji.

Među najpoznatijim je velika prodavnica Humana u distriktu Friedrichshain, ali i manjih 16 radnjica istog brenda širom grada. PicknWeight je prodavnica u kojoj se odeća kupuje na kilo. Za kvalitetnije dizajnerske komade vredi obiće vintage radnje u Mitte četvrti. Poznate su SommerladenGarments shop (aksesoari i odeća), Pineapple Factory i Das Neue Schwarz sa ekskluzivnom robom koja može koštati više stotina evra.

Paul’s Boutique je specijalizovan za uličnu modu. Može se pohvaliti velikom kolekcijom majica, trenerki, farmerki i raznih aksesoara. U Repeater-u (Neukölln) pretežno se može naći ženska hipi odeća iz sedamdesetih. Buvlje pijace su integralni deo života u Berlinu – od turistsičkog Mauerparka do pijaca na Boxhagener Platz-u (distrikt Friedrichshain) i Marheinekeplatz-u (Kreuzberg) na kojima se prodaju odeća i pokućstvo.
“Berlin je siromašan, ali seksi.” Ovo su reči bivšeg gradonačelnika Berlina, Klausa Voverajta, koje dobro objašnjavaju zašto u nemačkoj prestonici ima toliko dobrih mesta za vintidž kupovinu

Napulj

Napulj je poznata turistička destinacija, između ostalog zahvaljujući arheološkom nalazištu Pompeja i umeću pravljenja pice. Ali na zapadnoj strani podnožja Vezuva smešteno je predgrađe Erkolano, poznato kao jedna od prvih second-hand prestonica Evrope. U njega još od pedesetih hrle vintidž entuzijasti, posebno u ulicu Via Pugliano, gde se second-hand „blago“ može naći po bagatelnim cenama.

Ova priča počela je neposredno nakon završetk Drugog svetskog rata, kada su Amerikanci slali staru odeću u Evropu kao deo humanitarne pomoći. Pezze Americane, ili „američke krpe“ stizale su u brodovima vidu velikih pakovanja od pola tone polovne odeće, upravo u luku Erkolano. Ali čim su ova pakovanja bila otvorena, roba je završavala na crnom tržištu.

I u samom centru Napulja može se naći dobar ulov. U prodavnici Per Voi Giovani prodaje se uglavnom muška odeća, a Pop 21I Love Vintage i Caravan nalaze se u ulici Via Mezzocannone i glavne mušterije su im studenti. Obližnja radnja Moda e Costume specijalizovana je za modu pedesetih i šezdesetih godina, posebno haljine.
Obližnja radnja Moda e Costume specijalizovana je za modu pedesetih i šezdesetih godina, posebno haljine

Bordo

U Bordou je recikliranje važan koncept u svakodnevnom životu njegovih stanovnika. Postoje posebne biciklističke službe koje od kuće do kuće skupljaju ostatke hrane za dalje kompostiranje. I second-hand prodavnice su popularne, od jeftinih autleta do skupih vintidž radnji. Gradonačelnikova kancelarija ima zvaničan spisak prodavnica i buvljih pijaca. Među najzanimljivijim je Freep’Show u centru grada, u kome se cene kreću od 15 do 50 evra. Nešto je jeftinija humanitarna prodavnica Emmaüs, koja nudi osnovne odevne komade, igračke, nameštaj i električne uređaje.

U četvrti Chartrons smešteni su fini restorani, ali i Village Notre Dame, galerija antikviteta u kojoj se prodaju ogledala iz 18. veka, skupe slike, keramika i nameštaj.
second-hand prodavnice su popularne, od jeftinih autleta do skupih vintidž radnji

Beč

Vekovima je Beč centar muzike, umetnosti, istorije i kulture, ali manje je poznato i da je prepun blaga za ljubitelje vintidž stvari. Retro avanturu započnite na pijaci Naschmarkt, na kojoj se svake subote održava i buvlja pijaca. Ovde se prodaju odeće, nameštaj, umetnička dela, nakit, ploče, escajg, keramika, itd. Nedaleko odatle je secon-hand prodavnica stiliste Arian Alexander Commone-a. On je uvek spreman da kupcima uklopi više komada odeće u savršenu odevnu kombinaciju, za svačiji džep.

Flo Vintage, u distriktu Freihausviertel, često priprema kostime za predstave, filmove i TV serije. Ovde se može kupiti odeća čak i iz 19. veka, sve do osamdesetih godina 20. veka. Radnju povremeno posećuju Kejt Mos i Stela Makartni. Pristupačnije cene odeće mogu se naći u sedmom distriktu u prodavnici Burggasse 24. Ujedno i izložbeni prostor, ovo je mesto gde se odeća raspoređena po polu i bojama, pa ćete se lako snaći, a tu je i udobni kafe.

(travelmagazine/pixabay)

#PressSerbia #RetroModa #ŠopingDestinacije #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар