уторак, 28. мај 2019.

PREDSTAVLJEN PRVI NACIONALNI PRETRAŽIVAČ KULTURNOG NASLEĐA

Juče je u Novom Sadu, u Istorijskom arhivu grada, predstavljen prvi nacionalni Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije.






Na promociji su, u prisustvu brojnih predstavnika ustanova kulture, govorili pomoćnik ministra za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva dr Dejan Masliković, pokrajinska sekretarka za kulturu,
javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević i generalni direktor kompanije Majkrosoft Srbija Željko Vujinović.

PREDSTAVLJEN PRVI NACIONALNI PRETRAŽIVAČ KULTURNOG NASLEĐA

Pretraživač kulturnog nasleđa je nacionalni projekat u oblasti digitalizacije koji je pokrenulo Ministarstvo kulture i informisanja uz stratešku podršku kompanije Majkrosoft Srbija sa ciljem da se najširoj javnosti predstave digitalizovani fondovi i obezbede informacije o kulturnom nasleđu koje se čuva u našim bibliotekama, arhivima, muzejima, galerijama i zavodima za zaštitu spomenika.

Zahvaljujući ovom projektu, od sada će sva pokretna i nepokretna kulturna dobra kao i mapa spomenika i ustanova kulture u Srbiji biti predstavljena na jedinstvenom portalu - www.kultura.rs

Posetioci ovog portala moći će da, unošenjem ključne reči, dođu do osnovnih podataka i pouzdanih informacija o zadatom pojmu pretrage, koje su rezultat stručne obrade. Kao mesto susreta i vidljivosti svih ustanova kulture, Pretraživač će u budućnosti doprineti naučno- istraživačkom radu, obrazovanju, turizmu, promovisanju kulturnog nasleđa i kulturnoj delatnosti. Posebnost u ovom nacionalnom Pretraživaču predstavlja i to što se u njemu nalaze i podaci iz pet muzeja Republike Srpske.

Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević, istakla je da Pretraživač kulturnog nasleđa Republike Srbije, pa samim tim i Vojvodine, predstavlja prvi i najvažniji projekat u očuvanju nacionalne baštine, jer on čuva informacije o našem nasleđu. Miloševićeva je dodala i da je ovaj projekat omogućio značajna sredstva Ministarstva kulture i informisanja koja su za namene digitalizacije usmerena i ka ustanovama kulture u Vojvodini i da je razvoj Pretraživača od izuzetnog značaja za jačanje kulturnog identiteta, privlačenje nove publike i popularizaciju kulture i umetnosti.

PREDSTAVLJEN PRVI NACIONALNI PRETRAŽIVAČ KULTURNOG NASLEĐA

Pomoćnik ministra za digitalizaciju kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva dr Dejan Masliković, istakao je da resorno ministarstvo jeste prepoznalo značaj prvog nacionalnog pretraživača ali je inicijativa za njegovim  okretanjem istovremeno potekla i od samih ustanova kulture u Srbiji. Ocenio je da je saradnja u oblasti digitalizacije jedino moguća ako se u kontinuitetu i zajednički bude radilo na predstavljanju kulturnih fondova.

Masliković je dodao i da je Pretraživač kulturnog nasleđa urađen na osnovu primera dobre prakse koja je uspostavljena u Finskoj i Italiji i da je zahvaljujući podršci Majkrosofta razvijena platforma koja će na dobar način odgovoriti aktuelnim izazovima digitalizacije u kulturi.

Direktor kompanije Majkrosoft, Željko Vujinović se u svom obraćanju zahvalio na saradnji koju ova kompanija uspešno realizuje sa Ministarstvom kulture i informisanja ali i sa Pokrajinskom vladom i ukazao na nužnost digitalizacije u savremenom društvu. Vujinović je istakao da je Majkrosoft počeo da radi na ovom projektu pre dve godine i izrazio zadovoljstvo rezultatom jer Pretraživač kulturnog nasleđa ne nudi samo predstavljanje naših kulturnih vrednosti već nudi i edukaciju i na najbolji način daje presek onoga što čini naš nacionalni identitet. Vujinović je dodao da će Majkrosoft, kao partenr kompanija, i u budućnosti nastaviti sa daljim radom na unošenju podataka u jedinstveni softvreski sistem, koji se koristi svuda u svetu, pa od sada i kod nas.

U narednom periodu, promocija Pretraživača kulturnog nasleđa biće održana u Beogradu,
Nišu ali i u drugim gradovima Srbije.

#IstorijskiArhivGrada #NacionalniPretraživačKulturnogNasleđa #NoviSad #Srbija #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар