среда, 1. децембар 2021.

Juventus u problemu, na vidiku Serija B?

Čelnici Stare dame ponovo na udaru istražnih organa.






Agenti policije i poreskih organa, po naredbi Državnog tužilaštva, pretresli su prostorije Juventusa u Torinu i Milanu pod sumnjom da su čelnici slavnog kluba „frizirali” transakcije u vezi prodaje, kupovine i razmene fudbalera u periodu od 2018. do 2021, a sve je urađeno u sklopu policijske akcije Prizma.

Sve ovo podseća na aferu Kalčopoli iz 2006, kad je Juventus izbačen u Seriju B i oduzete su mu dva Skudeta – doduše, ne zbog ovakvih stvari, nego zbog nameštanja rezultata  ali treba sačekati i poštovati pretpostavku nevinosti, mada italijanski mediji akciju Prizma nazivaju „najveća afera od Kalčopolija”.

Uglavnom, trenutno su na udaru istražnih organa šefovi poslovnog, finansijskog i sportskog sektora, a pre svih predsednik Andrea Anjeli, potpredsednik Pavel Nedved i donedavno sportski direktor Fabio Paratići koji trenutno obavlja istu funkciju u Totenhemu.

Trenutna saznanja pokazuju da je problematično nekoliko desetina transfera, tačnije 62 u italijanskom fudbalu od kojih 42 idu na dušu Stare dame, kao i nekoliko razmena igrača, pre svih Miralem Pjanić za Artura Mela iz Barselone iz juna 2020.

O čemu se, uopšte, radi? Najjednostavnije rečeno, o „pumpanju” cena transfera koja je bila daleko veća od stvarne vrednosti, a često su transakcije vršene a da nije potrošen nijedan jedini evro, pa je tako Juventus ostvarivao dobit lažno prikazivajući objektivnu vrednost fudbalera, zbog toga što je objektivnu vrednost često teško utvrditi i nju, logično, različito vrednuju kupac i prodavac.

Najdrastičniji primer, koji najviše bode oči i od prvog dana je bio sumnjiv je pomenuti transfer Pjanića u Barselonu za 60 miliona evra, dok je u suprotnom pravcu otišao Artur Melo za 40 milinoa evra! Treba znati da je Pjanić u tom trenutku bio rezerva u timu Stare dame, a Artur standardan u Barsi i reprezentaciji Brazila...

Na to su prvi ukazali ljudi iz KOVISOK-a, komisije koja nadzire italijanske fudbalske klubove, a poslednji izveštaj odnosi se na poslednje dve godine i način na koji su klubovi ostvaili kapitalnu dobit. Izveštaj je prosleđen predsedniku i glavnom istražitelju FS Italije, koji je potom predat državnim organima.

Od ostalih transfera, zaista je, najblaže rečeno, neobično kako Juventus uspeva da dovodi i prodaje igrače u takvom dijapazonu, od Serije D do Premijer lige, pa nikog ne čudi što Staru damu prozivaju „da je kraljica poslovanja u crnoj zoni”.

U 42 sumnjiva transfera Juventus je razmenio 21 fudbalera ukupne vrednosti od 90 miliona evra, ali tako da je većina tih transfera obavljena u Italiji: za igrače niže klase prosečna vrednost bila je nešto iznad tri miliona evra, čime je klub ostvario dobit od 40 miliona evra. Većina tih igrača brzo je završila u trećoj i četvrtoj ligi. Što se tiče poslovanja sa inostranstvom, na sumnjiv način izvršene su razmene Pjanić za Artura iz Barselone i Žoao Kanselo za Danila iz Mančester sitija, dakle za poznate igrače i uz visoke cene – stoji u izveštaju KOVISOK-a.

Razmena Kanselo – Danilo izvršena je leta 2019. U međuvremenu, Pjanić se nije snašao u Barseloni, pa je od septembra na pozajmici u Bešiktašu.

I na kraju, možda i najdrastičniji primer odigrao se ove godine: totalni anonimus Franko Tongja otišao je iz Juventusa u Marselj za osam miliona evra, a u suprotnom smeru za isti iznos takođe anonimus Marli Ake!

Tongja je prosleđen u četvrtu ligu Francuske, a Ake u treću ligu Italije...

Izvor: PRessSerbia/Žurnal

#Juventus #Kazna #SerijaB #PRessSerbia #PRessSrbija

Нема коментара:

Постави коментар