Istorija je ljudima oduvek bila izvor fascinacije. Način na koji se naš svet menjao kroz vekove je neverovatan! Zahvaljujući svim istoričarima i piscima koji su zapisali sve bitne momente na papir, mi imamo priliku da bolje razumemo kako smo se razvili u globalno društvo. Ali, zašto papir vremenom žuti?
Kroz zapise mi možemo putovati kroz vreme. Zaista je zanimljivo videti kako je život na zemlji evoluirao tokom vremena i kroz koje sve promene je svet prošao kroz vekove. Ali postoji još jedna neobična stvar kod tih zapisa – to što se i oni sami menjaju kako godine prolaze. Ne, istorija koja je zapisana na njima ostaje ista, ali sam papir od belog postaje žut. Čak i reči postaju teže za čitanje.
Nudimo vam odgovor na pitanje zbog čega u stvari papir postaje žut i kako možemo da zaustavimo taj proces.
Papir je napravljen od mnogih različitih vrsta drveta. Drvo uglavnom sadrži dve vrste polimera – celulozu i lignine. A baš ti lingnini su krivi za to što papir postaje žut. Lignini su prirodno tamne boje, i oni čine drvo čvrstim i jakim. Kada se oni izlože sunčevim zracima i vazduhu, prođu kroz proces oksidacije i razbijaju se u mnoge karbolinske kiseline koje su žute boje.
I kako sada zaustaviti taj proces?
Danas se papir pravi bez tih kiselina. Kako bi se napravio takav papir, lignini se uklanjaju iz drveta. Zbog toga moderan papir traje duže kada se uporedi sa starim vrstama papira sa ligninima. Za uklanjanje lignina iz drveta potreban je dodatan hemijski proces tokom pravljenja papira i samo taj proces je skuplji od celog procesa pravljenja papira sa ligninima. Baš to je razlog zašto novine postaju žute nakon nekog vremena, jer se prave masovno i pridaje se veći značaj ceni pravljenja papira nego njegovom trajanju.
A što se tiče starih knjiga i dokumenata, koji su pravljeni sa ligninima, njih možemo zaštititi tako što ćemo ih držati u stabilnoj atmosferi bez kiselina, odnosno u prostoru koji je suv, taman i bez insekata. Ovakvi tipovi istorijskih dokumenata se i dalje mogu videti u muzejima, gde se čuvaju na idealnim temperaturama, tako da naša istorija bude očuvana za buduće generacije.
(redinfoportal/pixabay)
#PapirVremenomŽuti #PressSerbia #StariPapir #ŽutiPapir #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар