Mnogi od nas smatraju da, upitavši nekoga "Jeste li to smršali?", upućuju kompliment.
Ali, istina je da čak i dobronamerno pitanje o težini, kojim hvalite nečije napore, može da dovede do mnogih loših posledica, od negativne slike o sopstvenom telu do poremećaja u ishrani.
Zašto komentarišemo tuđ izgled?
Zašto mislimo da smo pozvani i prozvani da upoređujemo nečije telo sa svojim i komentarišemo nečiji izgled? "Na taj način nastojimo da se socijalizujemo", kaže Filipa Didrihs, profesor psihologije na Univerzitetu Zapadne Engleske u Bristolu.
Žene vole da razgovaraju o izgledu.
Istraživanja pokazuju da se uključivanjem u ovakav razgovor žene osećaju kao da imaju nešto zajedničko jedna s drugom, jer društvo pridaje veliku pažnju našem izgledu.
Mršavost je, u gotovo svim društvima, postala krajnji cilj kada su u pitanju lepota, uspeh i sreća. Ovakav način razmišljanja "obećava" da u svima nama postoji mršava osoba koju samo treba izvući na površinu.
Mršavljenje je ideal
Ipak, studije pokazuju da su razgovori o vežbanju ili mršavljenju učinili da se žene usredsrede na to kako njihovo telo izgleda, a ne na to šta ono može da uradi. Zato se o njemu uglavnom ne izjašnjavamo pohvalno i stalno procenjujemo i kritikujemo, kako svoje tako i tuđe.
Pohvalite frizuru i odeću, ali...
Komentarisanje nečijeg izgleda, naravno, nema uvek negativne posledice. Na primer, u redu je pohvaliti nečiju odeću ili frizuru, ali kada nekome kažete "Izgledaš odlično. Da li si smršao?", to u stvari znači: "Izgledaš dobro jer si mršaviji".
Dakle, pre nego što se nekome obratite rečima "Da li ste smršali?", želeći da mu se na taj način približite, setite se da bi on to pitanje mogao da doživi kao uvredljivo i diskriminatorno. Jer, telo je nešto sasvim intimno, pa je drskost smatrati da neko želi da bude drugačiji od onoga kako sada izgleda.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ MAGAZIN NOVOSTI
#Izgled #Komentarisanje #Mrsavljenje #SAVETI #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар