Razmišljate o kupovini stana, ali niste sigurni kako da pronađete idealnu nekretninu? Možda ste previše uzbuđeni zbog toga što ćete konačno rešiti stambeno pitanje za sebe i svoju porodicu, pa ne znate odakle da počnete?
Investiranje u stambeni prostor je sasvim izvesno jedno od značajnijih životnih ulaganja za mnoge ljude. Zbog toga je važno da kroz ceo kupoprodajni proces prođete pametno i bez grešaka koje vas mogu mnogo koštati. Otkrivamo vam koje su najčešće greške prilikom kupovine stana i kako da ih izbegnete. Pročitajte.
Loš plan budžeta
Ako imate dobro isplaniran budžet onda ste na pola puta do useljenja u novi stan. Mnogi ljudi greše i bez planiranja finansija započinju traganje za nekretinom. Međutim, da biste izbegli nepotrebne troškove i kupili stan odgovarajuće veličine i po adekvatnoj ceni, morate znati kojim sredstvima raspolažete.
Planiranje budžeta uključuje i istovremeno istraživanje tržišta nekretnina i cena. Od ključnog značaja za uspešnu kupovinu jeste pregledanje cena stanova u željenom gradu i naselju i njihovo upoređivanje. Tek kada se upoznate sa aktuelnim cenama možete znati da li je cena stana koji vam se dopada i koji planirate da pogledate previsoka ili korektna.
Kada znate kako se cene kreću, onda možete da postavite sebi važna pitanja: da li kupujete stan za gotovinu ili podižete stambeni kredit? Jeste li kreditno sposobni i koliko velikom ratom možete da opteretite svoja primanja?
Ukoliko niste sigurni u odgovore, raspitajte u bankama za uslove stambenog kreditiranja ili još jednostavnije izračunajte kredit precizno preko kalkulatora online. Dovoljno je da u određena polja ukucate tražene parametre (cena nekretnine, veličinina stana, iznos učešća za kredit, rok otplate) te da dobijete detaljan pregled celokupnog iznosa kredita i mesеčne rate, kao i prateće troškove prilikom kupovine. Ovakav izveštaj može vam poslužiti kao dobro polazište za planiranje ulaganja i svakako je pametan način da se izbegnu velike finansijske greške.
Neodređena lokacija stana
Kupovina stana na atraktivnoj gradskoj lokaciji možda deluje primamljivo, ali da li se uklapa u vaš životni stil i da li zadovoljava potrebe vaše porodice? Dobro razmislite u kojima naseljima i kvartovima biste voleli da živite i razmotrite sve prednosti i mane izabranih lokacija. Da li se u blizini stana koji vam se dopada nalazi škola za vaše starije i vrtić za mlađe dete? Koliko je udaljena vaša kancelarija? Kakva je saobraćajna povezanost sa ostalim delovima grada?
Pored ovih ključnih pitanja važno je znati i da lokacija stana i te kako utiče na njegovu cenu. Zbog toga je važno da dobro iskalkulišete i izvagate sve opcije pre nego što se konačno odlučite. Da li je jeftiniji stan na neodgovarajućoj lokaciji zaista pravo rešenje za vas? Možda “uštedu” na ceni kvadrata kasnije preplatite, na primer kroz velike troškove prevoza do posla i škole.
Preskakanje provere opremljenosti stana i zgrade
Kada isplanirate finansije, izaberete lokaciju i pronađete nekoliko stanova koji zadovoljavaju vaše potrebe i afinitete, obavezno detaljno pregledajte objekat. Koliko god bilo veliko oduševljenje lokacijom i izgledom stana, važno je da ne dopustite da vas preplave emocije i tako propustite proveru bitnih detalja.
Bilo da je reč o staroj ili novoj gradnji, neizostavno prilikom obilaska obratite pažnju na to u kakvom stanju su zidovi i plafoni. Da li ima tragova buđi ili vlage? Da li ima potrebe za zamenom podova ili stolarije? Kakvo je grejanje i koliki su mesečni troškovi? Da biste izbegli neprijatna iznenađenja pošto se uselite, posebno je važno da proverite i instalacije.
Pored unutrašnjosti stana, bitna je i njegova pozicija u zgradi – da li je na sunčanoj strani, u prizemlju ili potkrovlju. Ujedno je značajno ustanoviti da li zgrada ima ispravan lift, na koji način je obezbeđena (da li ima video nadzor, interfon), parking ili garažu za stanare. Ne želite da kupite stan na 13. spratu solitera u kome često dolazi do kvara lifta ili pak gde nemate sigurno mesto za svoj automobil.
Odsustvo strpljenja i fleksibilnosti
Traženje stana može da bude dug i ponekad naporan proces, koji podrazumeva prikupljanje dokumentacije, pregledanje stanova i ne uvek prijatno pregovaranje oko cena. Zbog toga je bitno da se naoružate strpljenjem i pratite stanje na tržištu. Sasvim je izvesno da želite što pre da se uselite u svoj novi dom, ali to nije razlog da brzate i napravite grešku.
Dinamika na tržištu nekretnina svedoči o velikoj promenljivosti – nekad je dovoljno da sačekate samo nekoliko dana da se pojavi povoljnija opcija, bilo da je reč o jeftinijem stanu ili boljoj lokaciji. Sa druge strane, pažljivo treba proceniti da li možda zbog predugačkog čekanja i premišljanja ne propuštate idealnu priliku. Prema tome, izdvojite dovoljno vremena za pretragu nekretnina, ali budite fleksibilni sa datumima. Tako nećete napraviti grešku, jer ste zamislili useljenje za tri umesto za šest meseci, već kupiti stan u pravo vreme.
Odlučivanje o kupovini bez mišljenja porodice
Ukoliko kupujete stan za porodicu, onda morate uključiti sve članove u proceduru. Naravno, to ne znači da deca treba da odlučuju o lokaciji ili veličini stana, ali je važno da ih saslušate i razmotrite i njihovo mišljenje. Da bi cela porodica bila zadovoljna konačnim izborom životnog prostora, potrebno je da uvažite potrebe i očekivanja svih.
Prema tome, procenite koji deo grada ispunjava sve zahteve (udaljenost vašeg posla i posla vašeg partnera, škole ili vrtića za decu, da li u kvartu postoji igralište u blizini zgrade), zatim, koliko soba treba da ima stan, da li ima terasu koju vaš/a suprug/a želi, na kom je spratu.
U idealnom slučaju i uz par kompromisa, pronaći ćete stan koji odgovara svima što će u njemu živeti, i to po ceni koju možete da platite. Na kraju, ako pažljivo idete korak po korak, uložite vreme i pametno isplanirate finansije možete da izbegnete greške i uspešno kupite odgovarajuću nekretninu.
Foto: pixabay
PRessSerbia
#KupovinaStana #STAN #Useljenje #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар