Pretvaranje starosti mačke u ljudske godine ne samo da će zadovoljiti našu radoznalost, već će takođe pomoći da razumemo neka ponašanja kućnih ljubimaca.
Kako pretvarati starost mačke u ljudske godine?
Starost mačke nije linearna, pa je pogrešna popularna teza da jedna godina kod životinje odgovara 7 ljudskih godina. Mačka se najbrže razvija tokom prve godine života, tokom koje odrasta. Dakle, mače staro mesec dana je poput 6-mesečne bebe, ali već se pola godine može se uporediti sa 14-godišnjakom. Tako možemo izračunati starost mačke tokom prve godine života:
- 1 mesec za mačku - 6 meseci za čoveka,
- 3 meseca - 2 godine,
- 6 meseci - 14 godina,
- 8 meseci - 16 godina,
- 1 godina - 18 godina.
Jednogodišnja mačka je možda već mlada, mada još nije u potpunosti zrela. Fizički se može činiti odraslom, ali njena emocionalna i mentalna sfera još uvek se razvijaju.
Mačka dostiže punoletstvo posle dve godine - kad se preobrati u ljudsko doba, ima 25 godina. Kasnije možemo lakše izračunati mačje godine, jer je jedna godina za životinju otprilike 4 ili 5 godina za čoveka.
Smatraćemo da je 10-godišnja mačka stara 56-60 ljudskih godina. Nakon prelaska ove starosti, vredno je obratiti posebnu pažnju na mačku i pružiti joj češće preglede od strane veterinara i promeniti hranu. Treba imati na umu da se starost mačke za ljudske godine može izračunati samo približno, jer brojni faktori određuju ukupno stanje životinje. Oni između ostalog uključuju: ishranu, rasu, način života, gene i bolesti. Takođe se pretpostavlja da rasne mačke stare brže od domaćih jer su izložene većoj opasnosti od bolesti. Sijamke i burmanke spadaju u mačke koje dugo žive, mada statistika pokazuje da često dosežu preko 20 godina. Ovo je impresivno doba - u pogledu ljudskih godina, takva mačka imala bi više od 90 godina!
Mačka u proseku živi 15 godina, odnosno oko 75 ljudskih godina. Razlike u očekivanom trajanju života mačaka proizlaze iz selektivnog uzgoja, što kod životinja poboljšava željene karakteristike, ali istovremeno povećava učestalost bolesti i rizik od genetskih oštećenja.
Kako odrediti starost mačke po izgledu?
Starost mačke može se odrediti po nekoliko karakteristika izgleda. Najuočljiviji pokazatelj starosti je mačja dlaka. Kod mladih je mekana, gusta i sjajna. Starije životinje imaju grublje krzno na kome su vidljive „praznine“, tj. mesta odvajanja dlake sa prozirnom kožom. Ponekad je primetna i siva boja oko usta. S godinama se menja i silueta - mlade mačke su aktivnije, a samim tim i mišićavije. Nakon prekoračenja od 10 godina, mišićna masa se smanjuje, zbog čega se telo opušta i postaje manje čvrsto. Stanje kandži i jastučića na šapima takođe se pogoršava kod starijih mačaka.
Mačji zubi su još jedna korisna osobina u određivanju starosti. Ako mače ima sve zube, njena starost je oko 2 meseca. Međutim, ako je već u procesu zamene primarnih zuba, možemo pretpostaviti da je približno 4 meseca. Beli očnjaci znače da je mačka mlađa od dve godine, jer nakon tog vremena kamenac počinje da se vidi. Stepen njenog nakupljanja takođe ukazuje na starost - što je veći, mačka je starija. Kamenac intenzivno raste između 3 i 6 godina starosti. Nakon tog vremena, zubi počinju da se troše, a kućni ljubimac može početi da pati od gingivitisa, što se manifestuje crvenilom i neprijatnim mirisom iz usta.
Mačje oči se takođe menjaju sa godinama. Zenica mlade mačke brzo reaguje na svetlost, a rožnjača joj je prozirna i sjajna. Ivice zenice treba da budu pravilne i simetrične. Kod starijih mačaka se pojavljuje katarakta, čineći da oči izgledaju zamagljeno. Međutim, ova bolest može biti urođena, usled poremećaja u ishrani ili povreda, tako da prilikom utvrđivanja starosti mačaka treba uzeti u obzir i druge faktore.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ ŽENSKI MAGAZIN
#Godine #Ljubimci #MAČKE #Zanimljivosti #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар