Uvodi se potpuna zabrana fizičkog kažnjavanja dece.
Šamar, povlačenje za zuluf ili udarac po guzi- roditeljima bi bilo bolje odmah da zaborave na ovakive navike, zato što novi zakonski propisi predviđaju potpunu zabranu fizičkog kažnjavanja i upotrebe fizičke sile prilikom vaspitanja deteta.
Ako neko i pored ove zabrane udari dete, neće ići u zatvor, niti će mu dete biti oduzeto, ali će svoje ponašanje moći da koriguje, na primer, u školi za roditelje. Međutim, onaj ko se bude držao devize da je batina iz raja izašla može imati problema sa socijalnim radnicima.
To sve predviđaju najnovije izmene i dopune Porodičnog zakona.
Dragan Vulević, posebni savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kaže za medije da nije suština da se roditelji kažnjavaju, već edukuju o nenasilnim metodama vaspitanja dece.
- Zbog čvrge, ćuške ili udarca po guzi, roditelji sigurno neće završiti iza rešetaka, niti će im biti oduzeto dete. Njima će biti ponuđeno da uče o nenasilnim metodama vaspitanja dece, recimo, u školi za roditelje, u koju će ići ne prisilno, već dobrovoljno, i to kada oni osete potrebu da nešto novo nauče. I to je taj prvi nivo. Međutim, ukoliko se utvrdi da roditelj češće upotrebljava fizičku silu kao vaspitno sredstvo, a i dalje nije reč o zlostavljanju, onda centar za socijalni rad može izreći upozorenje, ali i kolektivni nadzor, što podrazumeva, na primer, upućivanje u savetovališta za brak i porodicu, školu za roditelje, u razvojna savetovališta i drugo - pojašnjava Vulević.
[caption id="attachment_123261" align="alignnone" width="1000"] Foto: Profimedia[/caption]
On ističe da u slučaju kontinuiranog fizičkog kažnjavanja, a koje se možei zjednačiti sa zlostavljanjem deteta, postojećim zakonom previđeno je lišavanje roditeljskog prava.
Rezultate, navodi, ne očekuje za godinu dana, jer se stavovi i ponašanje ne menjaju preko noći, već je to dugotrajan proces za koji je potrebno vreme.
- Za vaspitanje nisu potrebne ni batine ni prut- navodi on.
Vulević ističe da su i do sada komšije, prijatelji, rodbina, medicinski radnici i drugi, prijavljivali roditelje koji primenjuju fizičku silu nad detetom.
- Takođe, i škole su nam prijavljivale kada primete masnice na detetu i procene da je ono bilo zlostavljano. Onda centri za socijalni rad ulaze u porodicu, vrše procenu i po potrebi izriču mere. U centar za socijalni rad su dolazila i deca starija od 14 ili 15 godina da prijave zlostavljanje i onda socijalni radnici utvrđuju tačno o čemu se radi i postupaju u skladu sa svojim ovlašćenjima - navodi Vulević.
Foto: Shutterstock
Izvor: PRessSerbia/Tanjug
#BATINE #Deca #FizičkoKažnjavanjeDece #NoviPorodičniZakon #Roditelji #ZabranaFizičkogNasilja #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар