Ako ste odlučili da se dovedete u red, samo napred. Evo korisnog podsetnika u vezi sa odevanjem - sedam stvari koje ne bi trebalo da nosite u teretani.
Garderoba i oprema u kojoj vežbate može da vam pomogne da postignete rezultate kakve želite brže i efikasnije. Zato je važno da ovih nekoliko pravila imate u vidu, naročito ako ste početnik.
Deset godina star sportski brushalter ili pamučna majca koju imate još od srednje škole mogu da vam otežaju vežbanje, pa čak i da vam naprave zdravstvene probleme.
Evo šta ne bi trebalo da nosite u teretani:
Garderobu koja je 100% pamučna
Naravno, svi znamo da se manje oseća ako se oznojimo u pamučnoj nego u sintetičkoj odeći, ali pamuk upije bukvalno svaku kapljicu znoja, pa se može desiti da se tokom intenzivnog treninga osećate kao da nosite mokar peškir, kaže za Women's Health personalni instruktor Čad Moler.
Osim toga, što je odeća vlažnija, veća je verovatnoća da bakterije počnu da se razmnožavaju vrlo brzo, naročito ako ste u vlažnom tokom dužeg vremena, objašnjava dr Navija Misor, lekar iz One Medical centra u Njujorku. A "ako je koža izložena vlažnoj odeći u kojoj vežbate, koja je puna bakterija, skloniji ste i gljivičnim infekcijama", objašnjava ona. Umesto pamučne garderobe, za vežbanje birajte odeću od materijala koji su namenjeni upravo za pravljenje sportske garderobe, a u pitanju su uglavnom mešavine sintetike i prirodnih materijala.
Iznošene patike
Generalno, pravilo je da u patikama možete da pređete oko 500 kilometara, pre nego što ih zamenite novim parom. Ali, ako jedan par ne koristite samo za recimo trčanje ili hodanje na traci, nije lako pratiti "kilometražu".
"Ako su šare na đonu počele da se 'troše', vreme je za novi par", kaže Jasmin Markus, fizioterapeut iz Njujorka.
"Kad se đonovi izravnaju na određenim delovima, najčešće po obodu pete, tako da više ne možete da razaznate šaru koja je bila utisnuta, trebalo bi da nabavite nove patike za vežbanje", savetuje ona.
Pitate se zašto je to važno? Iznošena obuća pruža manje podrške stopalu i zglobovima, i može da dovede do bolova prvo u stopalu, a onda refleksno i u kolenima i kukovima.
Obične brushaltere ili iznošene sportske brushaltere
Brushalter koji svakodnevno nosite u drugim prilikama, kao ni iznošeni sportski brushalteri nisu dobra ideja. "Ako ne nosite brushalter koji pruža grudima dovoljno podrške, možete očekivati različite neprijatnosti", kaže dr Darija Long sa Univerziteta u Tenesiju.
Brushalteri sa žicom mogu izazvati iritaciju kože, a nedovoljno čvrst sportski brushalter neće vam pružiti dovoljno podrške, što može dovesti do bolova u grudima, ali i u ramenima i leđima.
Dobar brushalter odgovarajuće čvrstine i veličine naročito je važan ako imate veće grudi, pošto u suprotnom pokreti grudi tokom vežbanja mogu da oštete osetljivo tkivo grudi, što za posledicu može imati opuštanje grudi pre vremena.
Nakit
Ako ne želite nakit da ostavljate u svlačionici teretane, ostavite ga kod kuće. U svakom slučaju, nemojte ići na trening noseći ga, čak ni ako su u pitanju komadi koje nikad ne skidate.
"Ako trčite sa dužim lančićem, udaraće vas po grudima ili licu, minđuše će vas takođe ometati, naročito ako su viseće, narukvice možete da pokidate… A sve to jednostavno možete da izbegnete ako nakit skinete pre treninga", kaže Anđela Stoun, personalni fitnes instruktor.
Dok vežbate ne bi trebalo da nosite ni prstenje, jer može da se desi da ne uhvatite lepo teg, pa da se povredite, ili da nažuljate koren prsta dok vežbate. Čak i ako vam sve ovo ne smeta, imajte u vidu da nakit lako može da se ošteti dok radite na spravama ili sa tegovima. Dakle, nije mu mesto u teretani.
Suviše uska odeća
Uska odeća koja je ciljano dizajnirana tako da omogućava nesmetane pokrete je OK, ali, garderoba koja je uska zato što vam je knap, ili tesna - nije.
Odeća za vežbanje mora da bude takva da možete da se krećete bez problema, šorts za vežbanje koji imate već 15 godina nije dobra ideja, ne zato što treba da se modirate u teretani, nego zato što nam se telo tokom vremena menja i verovatno vam je omanjao u međuvremenu toliko da nećete moći jedan pošten čučanj da uradite.
Isto važi i za majice u kojima ne možete opušteno da podignete ruke iznad glave.
Garderoba ne bi smela ni da vam ometa cirkulaciju. Ukratko, ako ne možete da čučnete, uradite sklek ili podignete ruke, ako vam ostaju tragovi šavova na koži kad se skinete, treba vam nova oprema za vežbanje.
Suviše vrećasta odeća
"Nema nikakvog razloga da pokušavate da sakrijete figuru u prevelikoj odeći. Instruktori moraju da vide kako izgledate, odnosno, da vide da li vežbe izvodite pravilno", kaže Koni Ponturo instrukotrka pilatesa.
"Moram da vidim da li su vam mišići prenapregnuti, da li vam je kičma u pravilnom položaju", objašnjava ona, i dodaje da to nije moguće ako vežbate u garderobi koja vam je prevelika.
Šminka
"Za šminku postoji vreme i mesto, a teretana to svakako nije", kaže dr Džošua Zajhner, dermatolog iz Maunt Sajnaj bolnice u Njujorku.
"Kad se znojite, sva ta prljavština, prašina i masnoća mešaju se sa česticama šminke, što će vam zapušiti pore, izazvati iritaciju kože, bubuljice, a u gorim slučajevima i akne", objašnjava on.
A onda ćete "morati" da stavljate još više šminke, da biste sakrili te nepravilnosti i eto vas u začaranom krugu koji vam je doskora savršen ten pretvorio u noćnu moru.
Ako idete da vežbate posle posla, pre treninga skinite šminku vlažnim maramicama i umijte se, a onda kod kuće temeljno očistite lice.
(lifepressmagazin/pixabay)
#OdećaITeretana #OdećaZaVežbanje #PressSerbia #Teretana #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар