Simptomi narkolepsije se, između ostalog, manifestuju kroz gubitak tonusa mišića, napade pospanosti i halucinacije i kao takvi, ne smeju se zanemarivati.
Narkolepsija se karakteriše kao hronično stanje povezano sa spavanjem, i iako nije tako čest kao drugi poremećaji spavanja, ozbiljno može poremetiti nečiji život. Prema Nacionalnom institutu za neurološke poremećaje i moždani udar (NINDS), ovo je poremećaj u kojem ljudi dožive tešku i trajnu pospanost tokom dana.
Na primer, ako se ikad zateknete u situaciji da vas umor savlada, ili zaspite bez upozorenja, moguće je da imate problema s narkolepsijom. Simptomi narkolepsije mogu se pojaviti u bilo kom trenutku u životu osobe, a češće se pojavljuju u detinjstvu, adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi.
Najbolje se može opisati kao hronični neurološki poremećaj koji utiče na sposobnost mozga da kontroliše cikluse spavanja i buđenja, pa se tako možete osećati odmorno nakon buđenja, ali vrlo pospano tokom većeg dijela dana, a karakteristično je i često buđenje tokom noći, kako ističe NINDS.
Narkolepsija može uticati na dnevne aktivnosti, a moguće je čak i da zaspite usred nekih obavljanja aktivnosti kao što su vožnja, jelo ili razgovor. Javlja se iznenadna slabost mišića u budnom stanju zbog kojih osoba postaje nesposobna za kretanje, čak doživi i halucinacije nalik snu te potpunu paralizu neposredno pre spavanja ili neposredno nakon buđenja.
Narkolepsiji kao hroničnom stanju skloni su i muškarci i žene, a simptomi se počinju pojavljivati u detinjstvu, adolescenciji ili mladoj odrasloj dobi ( od sedam do 25 godina), ali se isto tako mogu pojaviti u bilo kom trenutku u životu.
U normalnom ciklusu spavanja, osoba ulazi u REM fazu spavanja nakon 60 do 90 minuta, a osobe s ovim stanjem često ulaze u REM san brzo, unutar 15 minuta nakon što zaspu. Takođe, slabost mišića javlja se tokom budnosti ili može čak izostati tokom spavanja. Ako se ne leči ili ne dijagnostifikuje, narkolepsija može ometati društvene, psihološke i kognitivne funkcije, kao i radne i društvene aktivnosti.
Simptomi narkolepsije
Broj i težina simptoma koje osoba može doživeti varira. Postoji vrlo širok spektar simptoma – od same pospanosti do svih konkretnih koji uključuju gubitak tonusa mišića, napade spavanja, halucinacije… Narkolepsija je doživotni problem koji se obično ne pogoršava kako osoba stari, simptomi se s vremenom mogu delomično poboljšati, ali nikad neće nestati. Simptomi koji se najčešće pojavljuju jesu prekomerna dnevna pospanost, katapleksija, paraliza sna i halucinacije.
Prekomerna dnevna pospanost javlja se kod svih osoba s ovim problemom, a to je i najočigledniji simptom. Dakle, bez obzira na to koliko spavate noću, ulove vas napadai sna i javlja se osećaj pospanosti, dok između tih napada imate normalan nivo budnosti, posebno ako radite aktivnosti koje zadržavaju vašu pažnju.
Katapleksija je iznenadan gubitak mišićnog tonusa koji, dok je osoba budna, dovodi do slabosti i gubitka dobrovoljne kontrole mišića. Kod nekih osoba javlja se retko, a drugi mogu doživeti i do par napada dnevno. Kako navodi Nacionalni institut za neurološke poremećaje i moždani udar (NINDS), napadaji mogu biti blagi i uključivati samo trenutni osećaj male slabosti, kao što je spuštanje kapaka, a najteži napadi mogu uključivati potpuni kolaps tela tokom kojeg se pojedinci ne mogu kretati, govoriti ili držati oči otvorene. Ali, ipak ostaju svesni svega, po čemu se razlikuje od nesvestice.
Može se javiti i paraliza sna koja znači privremenu nemogućnost kretanja ili govora tokom spavanja ili buđenja, koja obično traje nekoliko sekundi ili minuta. Nakon završetka, osoba se odmah “oporavi” i nastavlja normalan kapacitet kretanja i govora. Dodatni simptomi mogu uključivati poteškoće sa spavanjem noću koje može biti popraćeno nesanicom, životopisnim sanjarenjem, apnejom u snu…
Osobe s narkolepsijom mogu doživeti privremene epizode spavanja koje mogu biti vrlo kratke i ne traju više od nekoliko sekundi. Dakle, osoba ako zaspi tokom neke aktivnosti, na primer jela, automatski nastavlja aktivnost gde je stala, a iz toga se probudi sveža jer su umor i pospanost nestali.
Svakako se posavetuje s lekarom ako imate epizode prekomerne dnevne pospanosti, naročito ukoliko simptomi narkolepsije remete vaš svakodnevni život.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ MAGAZIN NOVOSTI
#Narkolepsija #PoremećajSpavanja #Pospanost #Simptomi #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар