Danas odlazak kod doktora estetke medicine i plastičnog hirurga postala je svakodnevnica.
Veliki broj žena sve više vremena posvećuje svom izgledu, ali kako tvrdi specijalizant, doktor plastične hirurgije Zoran Rizinski, sve više je i muškaraca koji se opredeljuju da uz pomoć stručnjaka srede ono što žele.
U intervjuu za naš portal doktor Rizinski objašnjava razliku između estetske medicine i plastične hirurgije, otkriva koji su zahvati najčešći i koliko su pacijentkinje upućene u kvalitet preparata što je veoma bitno.
1. Koje korekcije žene najviše traže?
U Srbiji se najčešće počinje od uvećanja usana, za razliku od mog iskustva u inostranstvu gde se žene uglavnom odlučuju na suptulno podmladjivanje lica i dekoltea kako bi održale mladalački izgled, bez drastičnijih promene na licu. A ako bismo govorili o nesto ozbiljnijim, hirurškim intervencijama, onda su korekcije grudi najučestalije. Samo moram da napomenem da ove procedure nisu rezervisane samo za žene, već da i muškarci takodje vode računa o svom izgledu. Najčešće rade tretmane protiv opadanja kose, transplantaciju kose i korekcije bora.
2. Da li im je važan materijal sa kojim radite i da li Vas pitaju u vezi toga?
Materijal sa kojim se radi je izuzetno važan u pogledu rezultata i bezbednosti upotrebe. Mora se raditi isključivo sa registrovanim preparatima koji su neškodljivi, što danas ne predstavlja nikakav problem jer na tržištu imate veliki izbor. Neke pacijentkinje su dobro informisane, upućene u to i tačno znaju šta žele. Mada i kada nisu, na nama lekarima je da im predočimo razliku izmedju registrovanih i neregistrovanih preparata, i da uvek biramo materijale najboljeg kvaliteta.
3. Zašto se, po Vašem mišljenju, sve više žena odlučuje za vađenje biopolimera iz usana?
Biopolimer je sintetski materijal koji se ne razgradjuje i organizam ga prepoznaje kao strano telo zbog čega nakon nekog vremena nastaju komplikacije. One se mogu ogledati od stvaranja grudvica, oteklina i asimetrije do ozbiljnih alergjskih reakcija, infekcija i osipa. To su razlozi zbog kojih sve veći broj pacijenta uklanja biopolimer. Nažalost, uklanjanje je moguće jedino hirurški, jer je to trajni materijal koji interaguje sa tkivom u kome pravi ožiljke. Takvi trajni materijali koji mogu dati niz komplikacija su danas prevazidjeni. Zbog toga preporučujem isključivo upotrebu hijaluronskih filera koji su resorptivni i sigurni jer ne mogu da daju bilo kakav nepredvidiv efekat.
4. Žene uglavnom žele da izgledaju kao neka od poznatih osoba. Kakva su Vaša iskustva? Kakve Vam zahteve traže u vezi ovog?
Dešava se da dodju sa takvim zahtevom, ali uglavnom kada se radi o prvoj konsultaciji, pa im je lakse da tako objasne šta žele od intervencije. A da li će tako nešto biti izvodljivo i estetski prihvatljivo zavisi jer ne pristaje sve svakom pacijentu. Svaku želju moramo razmotriti u odnosu na fizionomiju lica. Koje god korekcije radili, mora se voditi računa da sklad u proporcijama ne bude narušen.
5. Ljudi ne prave razliku između estetske medicine i estetske hirurgije. Hoćete li uputiti naše čitateljke u te razlike?
Estetsku medicinu čini niz nehirurških zahvata koji se izvode kako bi se poboljšao fizički izgled pacijenta, dok se u estetskoj hirurgiji taj cilj postiže operativno. Nehirurške estetske procedure su primena dermalnih filera, botulinum toksina (botoxa), PRP metoda, plasiranje mezoniti itd. Prednost ovakvih procedura je što su manje invazivne i ne zahtevaju vreme oporavka ili je ono minimalno. Medjutim, neke rezultate ne možete postići na ovaj način i u tim slučajevima se pristupa hirurški. Najčešće su korekcija nosa, uvećanje i podizanje grudi, liposukcija, a sve redje radi se facelifting, zbog sve cesce neinvazivne korekcije sa pomenutim metodama.
6. Postoji li neka poznata dama, kod koje bi nešto menjali, da imate priliku?
Ima dosta javnih ličnosti kod kojih bih promenio nešto, ali se to uglavnom odnosi na prekomernu i neadekvatnu upotrebu filera, usled čega lice izgleda otečeno i neprirodno. Svakodnevno se susrećem sa takvim pacijentima i u svoj praksi, ali se to veoma lako i brzo rešava, budući da hijaluron možete razgraditi. Nakon samo 7 do 10 dana, filer možete aplikovati ponovo na adekvatniji način.
#Estetika #PlastičniHirurg #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар