петак, 20. септембар 2019.

Zašto nikada ne odsanjamo do kraja?

Svako od nas pamti neki san koji je ostavio utisak, bio on lep ili ružan. Sanjate neko buduće dešavanje ili lep događaj u kojem uživate, ali pred samo „veliko finale” ― probudite se. Zašto nikada ne odsanjamo do kraja?






Snovi sa puno detalja u kojima toliko uživate nazivaju se lucidni snovi. Tokom snevanja lucidnog sna mi smo svesni da sanjamo, čak možemo i da, na svestan način, utičemo na događaje koje sanjamo.

Neminovno je da ćemo se u nekom trenutku probuditi iz svakog sna. Međutim, stručnjaci su zainteresovani da otkriju da li buđenje zaista nastupa pre nekog očekivanog trenutka u snu ili nama samo tako izgleda.

U REM fazi sna, ili fazi brzog pomeranja očiju, najviše sanjamo. Ti snovi su duži i lepši i mogu da ostanu u našem pamćenju kada se probudimo. Međutim, istraživanja su pokazala da su snovi mogući i u NREM fazi sna (faza u kojoj oči ne prave brze pokrete), ali i da taj san neće biti upamćen.

Drugim rečima, san koji je ostao u vašem pamćenju nakon buđenja i deluje vam nedovršeno, nije poslednji koji ste sanjali. Iako vam se čini da se san prekinuo pre nekoliko trenutaka, to je zapravo bio samo kraj REM faze.

(redinfportal/pixabay)

#Odsanjati #PressSerbia #Sanjati #SanjatiDoKraja #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар