Školska torba ne bi trebalo da premašuje 10 odsto težine deteta
U prvim školskim danima početkom septembra, javlja se briga roditelja zbog prevelike težine đačke torbe. Iako je preporuka Svetske zdravstvene organizacije da maksimalna težina torbe ne bude veća od 10 odsto ukupne telesne težine deteta, ova brojka se u praksi često premašuje. Ako se računa da je normalno da devojčica prvak ima 22, a dečak 23 kilograma, onda ranac ne bi smeo da bude mnogo teži od dva kilograma.
Doktor Budimir Ješić, ortoped Instituta za ortopedsko - hirurške bolesti Banjica, kaže za "Novosti" da težina đačkog ranca, sa priborom i pratećom opremom, treba da bude individualno prilagođena svakom detetu, zavisno od njegove građe, visine i težine.
- Svako dete trebalo bi da nosi bez problema ranac koji je težak 10 odsto od njihove sopstvene težine, ali ne iznad 15 odsto ukupne težine - kaže dr Budimir Ješić. - Sve više od toga, može da bude uzrok nepravilnog položaja tela.
Pretežak ranac, koji je pritom nepravilno postavljen na ramenima, može da povuče dete unazad. Da bi održalo ravnotežu, dete se savija napred u kukovima ili krivi leđa, što dalje dovedi do bolova u leđima, ramenima i vratu.
- Tegobe i bolovi najčešće se pojavljuju u donjem delu leđa, krstima i ramenima - kaže dr Ješić. - Dete zatim zauzima nepravilan položaj, koji ako traje duži vremenski period, dovodi do skolioze, odnosno krivljenja kičme.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Novosti
#DjaciPrvaci #PolazakUŠkolu #Skola #ŠkolskiRanac #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар