Druga šansa ili okretanje novog lista često sa sobom nose i nepoznate rizike sa kojima nismo baš spremni da se suočimo. Zato su neka mesta na svetu rešila da finansijski stimulišu nove stanovnike kako bi lakše doneli odluku da se u njima nasele. Ovo su priče o nekim od takvih destinacija.
Kandela, Italija
Kandelu u Apuliji nekada je krasio nadimak „Mali Napulj“, zbog živahne atmosfere i prometnih ulica. Devedesetih godina prošlog veka u njoj je živelo preko 8.000 stanovnika, ali danas se taj broj smanjio na ispod 2.700. Lavirinti malih kaldrmisanih ulica su prazni i tihi. Gradonačelnik Nikola Gata zato je odlučio da finansijskim stimulacijama za nove stanovnike ponovo oživi gradić. Svaki novi samac koji se doseli u Kandelu dobiće 800 evra, parovi 1.200 evra, porodice sa jednim detetom od 1.500 do 1.800 evra, a četvoročlane i petočlane porodice dobijaju 2.000 evra da se dosele. Ipak, novi stanovnici moraju prethodno da zvanično dobiju boravište u Kandeli, iznajme kuću i li stan i imaju posao sa godišnjom platom ne manjom od 7.500 evra.
Santjago, Čile
Čileanska vlada odlučila je da svoju prestonicu trasformiše u tehnološki važan svetski centar. Zato su još 2010. pokrenuli program Start-Up Chile, koji preduzetnicima nudi 40.000 dolara da se presele u Santjago i tamo započnu svoj posao. Postoji poseban program za žene preduzetnike, ali i za startup biznise mlađe od tri godine. Svi odabrani za početak dobijaju radnu vizu na godinu dana, mesto za rad i mrežu kontakata. Na savršenoj lokaciji između Anda i Pacifika i sa jakom i stabilnom ekonomijom, Santjago se smatra odličnim gradom za rad i život. U ovogodišnjem progamu učestvuju mladi poslovni ljudi iz 12 država, a prijave za sledeću godinu otvaraju se u decembru.
Sambuka, Sicilija, Italija
Gradić Sambuca di Sicilia, koji je od sicilijanske prestonice Palerma udaljen oko sat vremena vožnje automobilom, prodaje kuće po ceni jednog espresa. Iako je 2016. godine proglašen najlepšim gradom u celoj Italiji, to očigledno nije bio dovoljan razog da zadrži njegove stanovnike. Njhov broj je sa 6.000 od tada drastično opao, budući da se svi sele u veće gradove iz ekonomskih razloga. Zamenik gradonačelnika Sambuke i savetnik za turizam, Đuzepe Kaćopo, pokušava da spreči odumiranje grada tako što je sve slobodne kuće stavio na veliku rasprodaju. Njihova cena je samo jedan evro, ali naravno, ima i nekoliko skrivenih caka. Tako se novi vlasnici moraju obavezati da će obnovu kuće završiti u roku od tri godine i da u radove neće uložiti manje od 15.000 evra. Vlasnici na početku moraju da ostave depozit od 5.000 evra, koji će im biti vraćen po završetku radova.
Mejn, SAD
Američka država Mejn ne stimuliše dolazak novih stanovnika novcem, već poreskim olakšicama, i to na studentske kredite. Školovanje u SAD-u je veoma skupo i budući da mnogi Amerikanci sebi ne mogu da ga priušte, primorani su da podižu studentske kredite u visini od više desetina hiljada dolara, koje zatim otplaćuju decenijama nakon završetka studija. Mejn je poznat po tome što ima jednu od najstarijih populacija u zemlji i potrebna mu je mlada i visokoobrazovana radna snaga. Zato mlade obrazovane ljude stimuliše da dođu tako što im se rate studentskog kredita koje plaćaju odbijaju od državnog poreza. Ako ste ratu za kredit platili 2.000 dolara, a porez iznosi 2.500 dolara, onda ćete porez zapravo platiti samo 500 dolara. Kako bi dodatno stimulisao deficitarne profesije, Mejn je uveo još jednu pogodnost za sve koji su diplomorali na naučnim, tehnološkim, inženjerskim i matematičkim smerovima – ukoliko plate više za ratu kredite nego što treba da plate porez, država će im taj novac vratiti.
Antikitera, Grčka
Mediji su ranije tokom godine bili preplavljeni vestima o idiličnom grčkom ostrvu sa prelepim plažama, čistim morem i samo jednim selom, koje želi da privuče nove stanovnike. Antikitera je zaista divno ostrvo, koje uprkos svojoj blizini Kritu ima samo nekoliko desetina stalnih stanovnika. Ali vest da gradonačelnik i pravoslavna crkva pozivaju mlade porodice iz celog sveta da se dosele i za to im nude novac, delimično je istinita i veoma preuveličana. Istina je da je lokalna crkva sponzorisala dolazak tri grčke porodice na ostrvo i objavila da će im, dok se ne snađu, pomagati simboličnom sumom od 500 evra mesečno, a gradonačelnik Antikitere, ponesen trenutkom, izjavio je da je to samo početak. Srećom, od tada se još nekoliko porodica iz Atine preselilo ovamo i prema poslednjim informacijama, ostrvska škola je posle mnogo vremena ponovo otvorena. Ipak, poziv nije otvoren za sve koji žele da dođu!
(travelmagazine/pixabay)
#NovimStanovnicimaPlaćaju #PlaćajuDaDoselite #PressSerbia #SlaboNaseljenaMesta #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар