понедељак, 17. децембар 2018.

Šta je tortikolis, kako se prepoznaje i leči kod beba

Šta dovodi od krivljenja bebinog vratića, kako se problem prepoznaje, kako leči, ali i šta može da se desi ako se problem zanemari, objašnjava dr Danijela Vukićević, fizijatar.






Promene kod mišićnog tortikolisa se najčešće javljaju u mišiću koji se naziva komplikovano - sternokleidomastoideus. Njegova uloga je u naginjanju glave prema ramenu i okretanju glave na suprotnu stranu.

Šta može da dovede do tortikolisa?

- Smatra se da jedan od uzroka mišićnog tortikolisa može da bude loš položaj ploda u materici.

- Porođajna trauma takođe može da bude razlog nastanka tortikolisa, kada dolazi do kidanja jednog broja vlakana u sternokleidomastoidnom mišiću. To dovodi do krvarenja u mišiću i stvaranja ugruška (hematoma), što se na vratu sa povređene strane pipa kao okruglasto zadebljanje (veličine zrna graška, čak i manjeg oraha...).

- Prelom ključne kosti, koji takođe spada u porođajnu traumu, može uzrokovati da dete podiže rame na strani preloma i naginje glavu na tu stranu.

- Osim mišićnog tortikolisa, i neke druge urođene mane na koštanom sistemu, potom oftalmološki problemi, infekcije, ciste u vratnom delu... mogu da dovedu do naginjanja vrata.

Obično se ovi problemi otkriju već na porođaju i roditeljima se daje savet kome da se obrate za dalju dijagnostiku i lečenje.


#Beba #Lečenje #Nega #Prepoznati #Tortikolis #Zdravlje #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар