Pogledajte o kom ostrvu je reč
Kada govorimo o Androsu ne govorimo o bilo kakvom grčkom ostrvu. Iako je najsevernije kikladsko ostrvo udaljeno samo dva sata trajektom kompanije Cyclades Fast Ferris iz atinske luke Rafine, nekako i dalje nije dozvolio da ga turizam pregazi uprkos veoma pristupačnim cenama za jedno ovakvo ostrvo.
[caption id="attachment_112456" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Zašto kažem da treba da budemo pažljivi kada je Andros u pitanju? Pa, čim smo kročili na ovo ostrvo, naša domaćica Eleni Politu, inače direktorka Turističke organizacije Androsa,rekla je da se nalazimo na jednom od najstarije naseljenih mesta na Mediteranu. Imali smo prilike i da se uverimo u to posetom Arheološkom muzeju u Paleopolisu u kojem se nalaze predmeti koji datiraju iz 5. veka pre nove ere. I zbog ovoga još više poštujete mesto na kom se nalazite.
I ne liči Andros na ostala ostrva, koja manje-više imaju luku u svakom „glavnom“ gradu. Ne, grad Andros sebično čuva svoju privatnost, okrenut ka istoku, dok se luka nalazi u mestašcu Gavrio na severozapadu ostrva, koje je šest kilometara udaljeno od najpoznatijeg letovališta na ostrvu - Baci. Dakle, govorimo o tri različita mesta.
Ne liči ni zato što je Andros jedino ostrvo čije kuće imaju neobično kikladski stil gradnje, ali sa crvenim krovovima, što nećete videti na okolnim ostrvima.
Letovalište koje ćemo obožavati
[caption id="attachment_112457" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Smestili smo se u očaravajućem Baciju, mestu koje je leti preplavljeno turistima, sa magičnom plažom u centru naselja, ali i nizom drugih proslavljenih plaža u neposrednoj blizini. Dok ispijate kafu u brojnim tavernama i kafićima koji se naslanjaju jedni na druge, ugledaćete prizor zbog kog ćete pomisliti da vas oči varaju – dva bela labuda koja elegantno plove zalivom Bacija. I eto još jednog dokaza da Andros nije isti kao ostala ostrva.
[caption id="attachment_112458" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Ubrzo smo počeli da se ponašamo kao klasični turisti i koristimo poslednje izdisaje leta da se okupamo. Par kilometara od Bacija nalazi se plaža Anerusa, vešto skrivena među stenama, do koje vodi staza obližnjeg hotela na kojoj smo bili potpuno sami! Kristalno čisti Egej poželeo nam je dobrodošlicu i to samo dva dana nakon Zorbe, dok nam je miholjsko sunce milovalo lice. Ma, kao da ovde pre dva dana nije ni bilo te čuvene oluje.
[caption id="attachment_112459" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Intimnost Aneruse zamenili smo lepotom najpoznatije komercijalne plaže na ostrvu – Kipri, sa koje smo otplivali do susedne plaže zlatnog peska koja nosi isti naziv – Hrisi Amos. U istom nizu nalaze se i poznate plaže Felos, kao i Agios Kiprianos. Dakle, sve plaže su na pedalj od Bacija, a ako biste morali da birate najlepšu, bili biste u ozbiljnom problemu.
[caption id="attachment_112460" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Možda najzanimljiviji put jeste do plaže Halkolimnas, smeštene na zapadnoj strani ostrva, nedaleko od Arheološkog muzeja u Paleopolisu. Serpentine koje vode do plaže krase čitave porodice kozica koje su prilično ravnodušne prema vama, a dole na plaži se nalazi samo jedan bar. Okružena je vrlo prijateljski nastrojenim stenama po kojima se možete pentrati, pa zato privlači i ljubitelje pecanja.
Remek-delo prirode
[caption id="attachment_112461" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Međutim, najpoznatiju plažu smeštenu na istočnoj strani ostrva nisam slučajno ostavila za kraj liste plaža. Osim što predstavlja remek-delo prirode, u pitanju je plaža koja je zaštitni znak Androsa, ali i Kiklada – Tis Grias To Pidima, što u prevodu znači ’mesto sa kojeg je stara dama skočila’, ili kako smo mi u šali nazvali grčka Skočiđevojka. Nalazi se na par kilometara od grada Kortija, a od same magistrale put do plaže je prava peripetija (što na grčkom znači avantura, ali mi mislimo na srpsko značenje). Kada su Turci okupirali Andros, jedna starija žena je nehotice otvorila vrata zamka Kohilos i tako nenamerno pustila Turke da ga zauzmu. Od sramote je potom skočila sa litice, a po njoj ova plaža nosi ime.
Uprkos tragičnoj legendi koja se vezuje sa plažu, sve ostalo će vam oduzeti dah. Smeštena je ispod litice, a ako nju niste videli, kao da niste ni bili na Androsu.
Andros je mnogo više od mora
[caption id="attachment_112462" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Da, Andros ima savršeno more i još savršenije plaže. Ali, hajde, otkriću vam još nekoliko lokaliteta koji ovo parče zemlje čine još zanimljivijim.
Muzej maslina u selu Pitrofos
Vlasnik muzeja Dimitris Helmis, ugledni Atinjanin koji potiče iz ovog sela, pre 18 godina odlučio je da otkupi prvu radionicu za pravljenje maslinovog ulja koja je propadala i od nje napravi muzej. Osim što će vam na perfektnom engleskom objasniti proces pravljenja maslinovog ulja na originalnim mašinama koje se ovde nalaze, Dimitris će vam pričati i o svojoj porodici i beskrajno vas zabaviti.
Pećina Foros u selu Aladino
Pećina do koje ćete prvo morati da se penjete 700 metara da biste se potom spuštali u zemlju sve vreme uživajući u pogledu na vinograde Androsa. Proteže se na 500 kvadratnih metara i u pitanju je jedna od prvih otkrivenih pećina u Grčkoj. Tura do nje počinje od Starog mosta izgrađenog 1640. godine, a do pećine će vas navoditi prelepi drveni znakovi, stabla čempresa, maslina, narandži i limuna.
[caption id="attachment_112463" align="aligncenter" width="1000"] foto: Zoran Tošić[/caption]
Hajking dolinom Dipotamate
Ukoliko se ozbiljno bavite ovom sportskom aktivnošću, onda bi trebalo da znate da je Andros odavno upisan na evropskoj mapi hajkera budući da se ovde nalazi jedna od najpoznatijih i najlepših priznatih ruta za profesionalne hajkere, ali i trkače. Mi smo se amaterski odlučili za jednočasovnu šetnju dolinom reke Dipotamate, koja se proteže sedam kilometara između sela Sineti, Pelokastro i Kohilu. Klisura reke obiluje retkom vegetacijom – stablima hrasta, borovnica, bršljena, oleandra, ali i životinjama, pa osim zmija, ovde su nastanjene i retke vrste ptica. Ono što je najvažnije jeste da se tu nalazi i Most ljubavi, koji je krajnji cilj vašeg hajkinga.
[caption id="attachment_112464" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Manastir Panahrandos
Lociran na padinama planine Gerakones smatra se najlepšom vizantijskom građevinom na Androsu. Sagrađen je u 10. veku, a u njemu se nalazi čuvena ikona Bogorodice, ali i lobanja Svetog Pantelejmona, koji je ovde prebačen iz Konstantinopolja 1705. godine.
Manastir Agija Marina
U neposrednoj blizini Bacija nalazi se manastir koji datira od 1325. godine, kada se Agija Marina prikazala monasima i rekla im gde će pronaći njenu ikonu. Tokom 16. veka manastir su triput spaljili pirati, ali monah Sofronios ga je spasao kada je prodao svoje imanje na Peloponezu. Pretvorio ga je u samostan u kojem je živelo 100 monahinja. Manastir je danas svetski poznat zbog slučaja dečaka sa Kipra koji se prilikom posete ovom manastiru čudesno izlečio od smrtonosne bolesti.
I konačno, magična Hora!
[caption id="attachment_112465" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Na jednoj steni koja se useca u more nalazi se grad Andros. Veoma neobičnog georafskog izgleda, razlikuje se od klasičnih kikladskih Hora. Arhitektura neoklasicizma koja odiše neverovatnom elegancijom zaslužna je za to što se grad oduvek nazivao Malom Engleskom.
[caption id="attachment_112466" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Osim toga, najveći broj grčkih brodovlasnika, ali i mornara potiče upravo sa Androsa. Pejzaž grada krasi jedan od retkih svetionika na svetu koji izranja iz mora na malom parčetu stene. Šetnja Horom vratiće vas u neka druga vremena, a duh malog ostrvskog grada i te kako će vam prijati.
[caption id="attachment_112467" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Nautički muzej koji se nalazi na samom „rogu“ stene koja se useca u more, ali i Muzej savremene umetnosti pružiće vam bolji uvid u to na koji način se grad razvijao, a šetnja njegovim uskim ulicama odavaće utisak da u ovom gradu ima više mačaka nego ljudi. I baš kao njegovi stanovnici i one su vrlo prijateljski raspoložene.
Film koji je proslavio Andros
[caption id="attachment_112468" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
Film “Mala Engleska“, koji je zaradio preko tri miliona evra u bisokopima, bazira se na istoimenom bestseleru grčke književnice Joane Karistijani. Radnja filma odvija se od tridesetih do pedesetih godina prošlog veka i na najbolji mogući način opisuje istoriju Androsa kada je najveći broj mornara i kapetana u svetu poticao baš sa ovog ostrva. Na dodeli Helenskih filmskih nagrada film je osvojio čak šest nagrada, a bio je i predložen za nominacije za najbolji strani film na 87. dodeli Oskara.
A tek hrana!
[caption id="attachment_112469" align="aligncenter" width="1000"] Foto: Tara Tomović[/caption]
- Taverna "Karavostasi" u luci Gavrio je mala, a imate osećaj da se čitav Andros nalazi u njoj. Večera uz tradicionalnu grčku muziku i opštenarodno veselje uz najkvalitetnije plodove mora po veoma pristupačnim cenama.
- Restoran “Sea Satin“ nalazi se u gradu Korti, šest kilometara od Hore i u njemu ćete moći da probate grčke specijalitete priređene na malo moderniji način, a kulinarske veštine vlasnika i kuvara Dimitrisa Jinisa ostaviće i vas, ali i vaše nepce bez daha.
- Taverna "Zoef’s“ u selu Pitrofo je pravi domaćinski restoran u kojem će vas sačekati isprva pomalo mrgudna vlasnica Katerina, koja će se i te kako naljutiti ako njene specijalitete niste pojeli do kraja, ali ubrzo i zapevati hitove Gorana Bregovića, koje obožava da sluša čim posluži mušterije, pa sedne za svoj laptop i zapali cigaretu.
- Restoran “Binelakija“ nalazi se u srcu grada Androsa (Hore), a osim lokalnih specijaliteta nikako ne propustite da probate androški kadaif, oko čijeg zadnjeg parčeta umalo nije izbila tuča za našim stolom. Ne brinite, ubrzo su doneli još, a mi smo obilazak Androsa završili siti i u potpunoj harmoniji.
(B92)
#Androsa #Grcka #ODMOR #Ostrvo #Putvanja #Srbija #Turisti #Turiza #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар