Kad god pomislimo da smo videli sve što postoji na ovom svetu, te da nas više ništa ne može iznenaditi, priroda kao da nas demantuje i poručuje: “Tek ćete videti šta umem!” Verujemo da nikada niste videli nešto poput Pegavog jezera, koje se nalazi u Britanskoj Kolumbiji.
Iako nam je korona svima pomrsila konce, pogotovo kad su u pitanju putovanja, možemo, makar putem interneta, uživati u maestralnim prirodnim čudima, koja će vas zasigurno, ostaviti bez teksta.
Avanturisti će sigurno uživati u pogledu na jedno od najnestvarnijih jezera na svetu, ali će, za to zadovoljstvo morali da odu sve do Kanade.
A kada smo kod Kanade, ona je odvajkada poznata po lepoti prirodih čuda. Od divljine šuma na jednoj strani, do cvetnih stena na Istočnoj obali, pa sve do do planina i tirkiznih ledničkih jezera Britanske Kolumbije.
Ali, verujemo da nikada niste nešto poput Pegavog jezera, koje se nalazi u Britanskoj Kolumbiji.
Naime, tokom zime i u proleće, jezero smešteno severozapadno od Osojoosa, u dolini Okanagan u Britanskoj Kolumbiji, izgleda kao bilo koja druga vodena površina. Ali kako većina vode leti počinje da isparava, za njom ostaju stotine ogromnih slanih bazena, stvarajući neobičan pejzaž pun žutih, zelenih i plavih tačaka. Još ga zovu “najčarobnijim mestom u Kanadi”, navode na portalu Tree hugger.
Formiranje boja i pega
Šareni bazeni rezultat su visoke koncentracije minerala, uključujući kalcijum, natrijum sulfate i magnezijum sulfat koji su se nakupljali u vodi. Minerali i kolekcija soli slivali su sa okolnih brda. Različitost boja zavisi od koncentracije minerala u svakom bazenu.
Sveto mesto
Pegavo jezero, starosedeoci vekovima smatraju svetim mestom. Verovali su da svaki od krugova ima različita lekovita svojstva. Jezero je prvobitno bilo poznato u dolini Okanagan kao Kliluk.
Zemljište koje okružuje vodu bilo je u privatnom vlasništvu dugi niz godina, ali je postalo vlasništvo države Okanagan 2001. godine. Kuovinom je osigurano da zemljište bude zaštićeno od razvoja, krčenja šume i da bude obnovljeno kao kulturno i ekološko područje.
Pravljenje municije tokom Prvog svetskog rata
Tokom Prvog svetskog rata, minerali iz jezera korišćeni su za proizvodnju municije. Minerale su skupljali radnici koji su svakodnevno iz jezera vadili po jednu tonu soli. Prema “Centru za posetioce Britanske Kolumbije”, priče su da je pre svega toga, jezero pokazivalo još veću raznolikost boja i još veću umetničku lepotu.
Poseta
Posetioci koji žele da pogledaju jezero, ne mogu mu prići preblizu. Oko Pegavog jezera, postavljena je zaštitna ograda, tako da je na raspolaganju veliki broj vidikovaca sa kojih se jasno vide “tačke” jezera.
Ipak, za ovakav pogled – sasvim dovoljno.
Jer, morate priznati – priroda je nekada zaista majstor svog zanata.
(objektiv.rs/pixabay)
#Kanada #PegavoJezero #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар