петак, 31. јануар 2020.

Ovo su lekovita svojstva blitve!

Blitva je jedna od najpoznatijih biljaka sa zelenim listovima u Evropi. Najviše se gaji na mediteranskom podneblju. Ima veliku primenu u kulinarstvu. Mladi listovi blitve se dodaju u razne salate u kombinaciji sa mnogim povrćem, a zreli listovi blitve se dodaju u razna kuvana jela od povrća.






 

Blitva je bogata sledećim hranljivim sastojcima:

Vitamini – blitva sadrži veliku koncentraciju vitamina A, spada u jedno od povrća sa najvećim sadržajem ovog vitamina. Sadrži vitamine B kompleksa, kao što su vitamin B1, B3, B5, B6 i B9, koji su potrebni za pravilno funkcionisanje ćelija u organizmu. Listovi blitve su bogat izvor antioksidantnih vitamina, kao što je vitamin C. Porcijom od 100 grama listova blitve obezbeđuje se otprilike 34% neophodnog dnevnog unosa vitamina C. Što se tiče vitamina E, on se u blitvi nalazi u malim količinama. U blitvi se nalazi velika količina vitamina K, čak oko 700% preporučenog unosa, te se slobodno može reći da je blitva jedna od biljaka sa najvećom koncentracijom vitamina K.

Minerali – blitva predstavlja bogat izvor minerala, kao što su kalcijum, natrijum, kalijum, gvožđe, magnezijum, fosfor (najviše magnezijuma i kalijuma). Zanimljivo je da blitva sadrži veću količinu gvožđa nego spanać.

Vlakna – blitva je bogata rastvorljivim vlaknima, koja omogućavaju pravilnu funkciju creva, sprečavajući na taj način zatvor. Korisna je za prevenciju holesterola i određenih bolesti, kao što je kancer, na primer.

Ostale važne materije – blitva sadrži dosta Omega-3 masnih kiselina, flavonoida i drugih antioksidanata, kao što su beta-karoten, alfa-karoten, lutein i zeaksantin. Ne sadrži mnogo kalorija (samo 19kcal/100g), a ni masti.

Upozorenje! – osobe koje imaju probleme sa kamenom u bubrezima, trebalo bi da budu obazrive prilikom konzumiranja blitve, tačnije ne smeju da je konzumiraju u velikoj količini, zbog prisustva oksalata.
Blitva – lekovita svojstva

1. Blitva ima visok sadržaj vitamina A. Kao i druge biljke zelenih listova, i blitva je bogata betakarotenom, koji se u unutrašnjosti organizma pretvara u vitamin A. Ovaj vitamin u narodu je poznat i kao ,,vitamin za vid”, jer njegovo prisustvo u organizmu garantuje dobro zdravlje očiju. Konzumiranje blitve može sprečiti ili pomoći u lečenju mnogih bolesti oka, kao što su gubitak vida, noćno slepilo, katarakta ili glaukom. Takođe, blitva pomaže oku da se izbori sa bakterijskim infekcijama, kao što je npr. konjuktivitis.

2. Vitamin A koji se nalazi u blitvi, jača imuni sistem, čineći nas otpornijim na razne infekcije i upale respiratornog sistema, kao što su angina, grip, prehlada, sinusitis, bronhitis itd.

3. Blitva zbog prisustva vitamina A, pozitivno utiče i na zdravlje kože i kose. Vitamin A čini kožu nežnom, a kosu jačom. Sprečava isušavanje i infekcije kože, ubrzava zarastanje rana. Idealan je za prevenciju i lečenje zdravstvenih problema kao što su ekcem, akne, psorijaza, suva koža, herpes, posekotine, opekotine itd.

4. Blitva sadrži antioksidanse, koji mogu eliminisati slobodne radikale iz organizma. Slobodni radikali su odgovorni za nastanak mnogih degenerativnih bolesti. Naučno je dokazano da kulture koje konzumiraju namirnice bogate antioksidansima, ispoljavaju bolje zdravstveno stanje. Ne smemo zaboraviti da blitva pored vitamina A, sadrži i vitamine C i E, dva antioksidansa koji nam omogućuju da bidemo jaki i zdravi što duže.

5. Vitamin K koji se nalazi u blitvi, neophodan je za koagulaciju krvi i za očuvanje kostiju. Konzumiranje blitve jača otpornost kostiju, sprečava dugo krvarenje rana i pojavu hematoma prilikom udaraca.

6. Blitva je korisna za formiranje kostiju i zuba, i neophodna za prevenciju osteoporoze, zbog prisustva kalcijuma. Blitva se posebno preporučuje mladim osobama u razvoju, i starijim osobama, kako bi im koste bile manje krhke. Ova biljka nalazi se na meniju ishrane mnogih sportista, jer kalcijum sprečava neprijatne grčeve u mišićima. Trudnice i dojilje takođe treba da konzumiraju blitvu, kako bi u svoj organizam unele što veću količinu kalcijuma.

7. Blitva (tj. kalijum koji sadrži) uspostavlja ravnotežu hidriranosti organizma. Konzumiranjem blitve se eliminiše višak tečnosti iz organizma, što će olakšati ishranu osobama koje imaju problem sa gojaznošću i zadržavanjem tečnosti. Važno je da pomenemo da blitva sadrži čak 90% vode i malo kalorija, tako da predstavlja idealnu namirnicu za osobe koje su na dijeti za mršavljenje.

8. Zbog toga što sadrži veliku količinu gvožđa i folne kiseline, blitva je veoma korisna za lečenje anemije (malokrvnosti).

9. Blitva sa svojim lekovitim sastojcima poboljšava cirkulaciju, sprečava hipertenziju (visok krvni pritisak) i formiranje krvnih ugrušaka u arterijama, koji su odgovorni za većinu srčanih udara (infarkta).

10. Zbog prisustva magnezijuma, veruje se da blitva može ublažiti depresiju, glavobolju, migrenu itd.

11. Blitva je neophodna trudnicama, upravo zbog prisustva folne kiseline (vitamina B9). Ovaj vitamin je neophodan za normalan razvoj fetusa, jer sprečava promene u neuralnoj cevi.

Konzumiranje blitve je takođe dobro i za:

 što bolje varenje hrane

 sprečavanje hemoroida

 regulisanje lošeg holesterola u krvi

 bolje funkcionisanje jetre i žučne kese

 ublažavanje simptoma kod gihta

Ukoliko blitvu konzumirate u svežem (sirovom) stanju, na najbolji način ćete iskoristiti njena lekovita svojstva.

(zdravisimo/pixabay)

#Blitva #BlitvaKaoLek #LekovitaSvojstvaBlitve #PressSerbia #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар