уторак, 1. јун 2021.

Trešnje – čudotvorno voće koje smanjuje upale i donosi mnoge zdravstvene koristi!

Trešnje su ukusna letnja vrsta, ali da li ste znali da ove male grimizne kuglice imaju snažan nutritivni sadržaj koji pogađa jače od većine drugog voća?






 

Slatke, kompaktne i zabavne za jelo, svi znaju da su trešnje zabavan i lagan letnji zalogaj, ali njihove osobine za borbu protiv bolesti i jačanje imuniteta često se zanemaruju. Evo sedam načina da trešnje poboljšaju vaše zdravlje ovog leta.

Trešnje mogu sprečiti rak i upalu

Znamo da slobodni radikali u organizmu mogu pustošiti, ali jeste li znali da trešnje sadrže sredstva za uklanjanje slobodnih radikala koje mogu sprečiti ćelije raka da primaju protein koji im je potreban za umnožavanje?

I ne samo to, već su istraživanja pokazala da su nekoliko vrsta karcinoma inhibirane antocijaninima koji se nalaze u slatkim trešnjama. Čak ih navodi Američki institut za istraživanje raka kao hranu koja se bori protiv raka. Ti isti antioksidanti pomažu u smanjenju upala.

„Trešnje smanjuju upalu jer su apsolutno prepune antioksidanata,“ kaže nutricionista Keith Aioob.

Trešnje sprečavaju giht

Kada se telo ne može osloboditi mokraćne kiseline, ili je stvara previše, rezultat je giht. Veoma bolan oblik artritisa. Trešnje su moćna sredstva za prevenciju u borbi protiv gihta zbog svojih protivupalnih svojstava.

„Pokazano je da trešnje smanjuju nivo mokraćne kiseline u krvotoku, što može pomoći smanjenju učestalosti gihta“, rekla je Lisa Richards, nutricionistkinja i kreatorka The Candida Diet.

"Jedno istraživanje je pokazalo da jedenje trešanja uzrokuje pad nivoa mokraćne kiseline od oko 15 odsto. To je značajan pad i mogao bi da pomogne u sprečavanju napada gihta. U stvari, druga studija je otkrila da su napadi gihta smanjeni za 35 procenata kod onih koji su dva dana zaredom konzumirali pola šolje trešanja. Izbegavanje gihta moglo bi biti jednako jednostavno kao i dodavanje slatkih trešanja u vašu svakodnevnu rutinu. U kombinaciji sa zdravom ishranom koja uključuje puno voća i povrća, trešnje mogu značajno smanjiti šansu za napad gihta."

Trešnje štite mozak i mogu pomoći u sprečavanju Alchajmerove bolesti

Alzheimerova bolest je šesti vodeći uzrok smrti u Americi, a stanje je pogodilo 5,8 miliona ljudi. Dok se istraživači takmiče u pronalaženju leka i alata za sprečavanje, trešnje nam nude jedan način da zaštitimo mozak od agresivne bolesti krađe pamćenja.

„Trešnje povećavaju pamćenje i rad mozga zahvaljujući antocijaninu i flavonoidima“, rekla je nutricionistkinja Laura Cason.

Fenoli (kvercetin, kaempferol i izorhamnetin) u trešnjama pomažu u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa i pokazalo se da imaju anti-neurodegenerativne sposobnosti.

Trešnje su prepune antioksidantima

Trešnje su prepune antioksidantima koji štite organizam od različitih stanja. Fenoli koji se prirodno javljaju u trešnjama pružaju ćelijama zaštitu od oksidativnog stresa. Hidroksinaminske kiseline štite neuronske ćelije od oštećenja, pružajući vitalnu zaštitu mozgu.

„Slatke, tamno crvene trešnje su sjajno letnje voće prepuno mnogim zdravstvenim blagodatima,“ kaže nutricionistkinja Sharon Holand Gelfand. „Trešnje su voće nabijeno hranljivim materijama sa antioksidansima, vlaknima, polifenolima, vitaminom C i kalijumom.“

Trešnje vam mogu pomoći da zaspite bolje

Svi želimo da znamo kako možemo redovno bolje spavati. Ispada da trešnje mogu da pomognu i kod spavanja!

„Istraživanja su pokazala da trešnje mogu da poboljšaju količinu i kvalitet sna u roku od tri dana,“ rekla je nutricionistica Dženifer Glockner i dodala da je preporučena količina koju treba pojesti oko 25 trešanja ili jedna šolja trešanja dnevno.“

Trešnje takođe sadrže melatonin, hormon koji izaziva san.

„Mnogi ljudi uzimaju melatoninske dodatke kako bi lakše zaspali“, rekao je Nate Masterson, zdravstveni stručnjak i direktor za razvoj prirodnih proizvoda u kompaniji Maple Holistics. „Čaša soka od trešanja uveče može pomoći kod nesanice i u velikoj meri povećati kvalitet vašeg spavanja.“

Trešnje mogu pomoći kod bolova u mišićima i slabijih bolova

Sledeći put kada istegnete mišić, možda biste razmislili da posegnete za slatkim trešnjama, umesto ibuprofena.

„Trešnje smanjuju bolove u mišićima nakon vežbanja,“ rekla je nutricionistkinja Allie Gregg. „To je zato što imaju visok sadržaj antocijanina koji su flavonoidi [vrsta antioksidansa] koji pomažu u zaštiti ćelija od propadanja. Takođe povećavaju sposobnost vašeg tela da unosi kiseonik, što zauzvrat pomaže u smanjenju nakupljanja mlečne kiseline.“

Trešnje su prepune vitalnih minerala

Sok od trešanja ima impresivnu listu mineralnih hranljivih sastojaka.

„[Kada] tražite anti-oksidativne hranjive sastojke poput vitamina C, E, beta-karotena i šarenih biljnih flavonoidnih i karotenoidnih pigmenata,“ rekla je nutricionistkinja Rachel Fine „trešnje su savršen primer ploda duboke boje koji pruža ove anti-upalne anti-oksidativne koristi.“

Trešnje su takođe bogate kalijumom, kaže nutricionista Becki Kerkenbush.

„Kalijum može pomoći smanjenju krvnog pritiska“, rekla je. „Trešnje su takođe dobar izvor beta-karotena i vitamina C, dva antioksidansa koji mogu ojačati imunitet, zaštititi od infekcije i smanjiti upalu.“

Ima li nešto što trešnje ne mogu?

Velika posuda sa trešnjama nije samo metafora za dobar provod, one zapravo mogu pomoći da snizite vašu anksioznost i povećate raspoloženje. „Trešnje smanjuju mokraćni kortizol (glavni hormon povezan sa stresom) i potencijalno poboljšavaju anksioznost i raspoloženje“, rekao je Glockner.

Trešnje takođe mogu da poboljšaju zdravlje creva, navodi Aioob. „Imaju dobra vlakna, što ih čini pred-biotskom namirnicom i dobrom za pomoć u stvaranju zdravog okruženja u crevima“, rekao je.

Takođe mogu da pomognu u snižavanju holesterola. „Imaju biljni sterol-beta-sisterol, koji je povezan sa nižim nivoima holesterola“, rekao je Aioob.

Trešnja je možda mala, ali ono što joj nedostaje u veličini čini impresivnim zdravstvenim prednostima. Ko je znao da bi tako ukusna letnja poslastica mogla da bude odgovor na tolike naše najčešće zdravstvene probleme?

(viseodzivota.com/pixabay)

 

#TREŠNJE #VOĆE #Zdravlje #PRessSerbia #PRessSrbija

Нема коментара:

Постави коментар