Sve češća pojava!
Neki od svakodnevnih zdravstvenih problema ili poremećaj bioritma kod žena, vrlo često su izazvani hormonskim disbalansom. Ovo su neki od signala koji ukazuju upravo na ovaj problem.
Izostanak menstrualnog ciklusa
Najčešće je menstrualni ciklus kod zdrave žene redovan i traje od 21 do 35 dana. Ako često dolazi do kašnjenja menstruacije ili do potpunog izostanka, najčešće je reč o poremećaju hormona. Ukoliko imate ovakvih tegoba, ne odlažite posetu lekaru.
Promene težine
Ako se krećete, hranite i vodite isti način života kao ranije, a dolazi do povećanja kilograma, onda je moguće da je uzrok neravnoteža hormona. Povišen nivo hormona stresa kortizola i neispravan rad štitne žlezde mogu uzrokovati naglu gojaznost.
Libido
Smanjena seksualna želja takođe može biti jedan od znakova hormonske neravnoteže i kod muškaraca i kod žena.
Konstantni osećaj umora
Ako se dovoljno naspavate (najmanje 7-8 sati) i još uvek osećate umor, nemojte zanemariti ovaj simptom. Počnite sa malim promenama. Pokušajte da legnete pola sata ranije, provodite više vremena na otvorenom, ujutru radite vežbe, jedite više povrća i voća. Ako nakon 3 do 4 nedelje ne primetite nikakve promene u svom zdravlju, obratite se lekaru.
Neraspoloženje
Nagle promene raspoloženja, razdražljivost i anksioznost su simptomi koje ne treba zanemariti, a jedan od uzroka za njihovu pojavu može biti hormonski disbalans.
Nesanica
Za kvalitet spavanja odgovoran je hormon estrogen. Stoga, ako već duže vreme patite od lošeg kvaliteta sna (dugo vam treba da zaspite, često se budite noću i ne možete da spavate, ustajete osećajući se umorno), proveritite nivo estrogena.
Znojenje
Prekomerno znojenje (naročito tokom spavanja) može biti simptom lošeg funkcionisanja endokrinog sistema koji je uzrokovan neravnotežom hormona serotonina.
Glavobolja
Da li imate napade migrene koji se najčešće javljaju u određene dane vašeg ciklusa? U ovakvom slučaju glavobolja može biti uzrokovana hormonalnim promenama.
Žudnja za slatkišima
Ukoliko imate nekontrolisnu potrebu za šećerom, to može biti znak poremećnog nivoa insulina i serotonina.
Opadanje kose
Hormoni utiču na mnoga tkiva i sisteme u telu, uključujući i kosu. Na primer, nivo hormona se dramatično menja tokom puberteta kod adolescentnih devojčica, tokom menopauze kod žena, tokom trudnoće i dojenja. Nivo hormona se menja čak i u određenim periodima ciklusa - na primer, pre i tokom menstruacije kosa više opada. Ako kosa opada vrlo intenzivno, vredi kontaktirati endokrinologa.
Napomena: Da bi se ustanovio nivo hormona u vašem organizmu, neophodno je konsultovati lekara.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas
#GLAVOBOLJA #Hormoni #HormonskiDisbalans #UMOR #ZNOJENJE #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар