Deo prašume Amazonije u Peruu zasijao je poput zlata na fotografiji koju su napravili astronauti iz Međunarodne svemirske jedinice.
Fotografija je zapravo uhvatila refleksiju sunčeve svetlosti iz kanala punih blatnjave vode, ali u njima zapravo postoji i zlato jer u svakom od njih lokalno stanovništvo ispira mulj u potrazi za komadićima zlata, piše NASA Earth Observatory.
Dotične kanale verovatno su iskopali nezavisni rudari u potrazi za zlatom.
“Svaki kanal okružen je devegetiranim područjem muljevitog tla. Ova šumovita područja prate tokove drevnih reka koje su nanele mnoge sedimente, uključujući i zlato”,, objašnjava Džastin Vilkinson sa Univerziteta u Teksasu, prenosi Zimo.
Na fotografiji se vidi deo amazonske prašume u peuranskoj pokrajini Madre de Dios, a upravo na tom području nalazi se jedna od najvećih nezavisnih industrija rudarstva zlata na svetu.
Na tom području i oko 30.000 malih rudara radi potpuno ilegalno, istovremeno uništavajući prašumu u potrazi za kojim gramom najvrednijeg metala.
I dok to može značiti nekaku vrstu mogućnosti zarade za siromašno stanovništvo pomenute pokrajine, za amazonsku prašumu to ima poguban učinak. Studija objavljena još 2011. godine zaključila je da je vađenje zlata na tom području najveći uzrok nestanka prašume.
No, potencijalni problemi tu ne prestaju. Ti ilegalni rudari zapravo stavljaju u rizičnu situaciju i lokalno stanovništvo jer mešaju sedimente s prokuvanom živom kako bi odvojili zlato od drugih minerala.
Kao posledica toga, neverovatnih 55 tona žive godišnje završi u lokalnim rekama i u atmosferi, a lokalno stanovništvo koje jede ribu iz tih voda ima čak triput veću šansu od trovanja živom, pokazala je studija iz 2012. godine.
Dok to iz svemira izgleda kao zlato što sija, u stvarnosti je slika mnogo drugačija i problem koji i dalje ostaje bez konkretnog rešenja.
(originalmagazin/pixabay)
#PrašumeAmazonije #Zlato #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар