уторак, 23. фебруар 2021.

10 najvažnijih pravila za vežbe snage!

Uz ova pravila nećete ništa pogrešno uraditi na treningu. Predstavljamo 10 najvažnijih pravila za vežbe snage!







1. Proverite spremnost:
Pre nego što počnete sa treningom, posetite ortopeda ili specijalistu sportske medicine da biste mogli da utvrdite da li imate neke povrede od ranije na koje bi trebalo da obratite pažnju. Takve povrede mogu nastati još u detinjstvu ili mladosti.

2. Zadržite ispravan stav:
Sve što se radi treba raditi zategnutog tela. Nezdrave navike koje se dugo primenjuju mogu dovesti do problema. Vežbe uvek radite skoncentrisano: Što je veće opterećenje, to se manje obraća pažnja na tehniku.

3. Redovno trenirajte:
Naše telo je izuzetno prilagodljivo: Ako ga forsiramo treningom, neće nam pružati otpor. Samo će biti sposobnije nego pre. Optimalno je uraditi tri do pet serija nedeljno u trajanju od 20 do 30 minuta.

4. Zagrevanje je važno:
Nijedan trening, bile to vežbe snage ili kondicioni trening, ne treba započinjati bez zagrevanja. Mišići koji nisu dovoljno zagrejani su manje sposobni za izvođenje vežbi, a tetive i zglobovi su tada često skloni povredama. Zbog toga je desetominutno zagrevanje obavezno.

5. Nemojte raditi vežbe samo za jednu grupu mišića:
Ako radite samo vežbe za trbušnjake, nećete postići ravan stomak. Ako želite da smršate: Željeni cilj ćete ostvariti na duge staze samo uz pravu kombinaciju kondicionog treninga, vežbe snage za celo telo (pretežno velikih grupa mišića) i određene ishrane.

6. Nemojte se previše naprezati:
Snaga raste samo ako pružate telu izazov. Izazov koji stvara znoj, ostavlja bez daha, napreže mišiće. Ako telo ne oseća ništa ili samo malo, onda je trening uzaludan. Čak i bolovi u mišićima nisu ništa loše već znak da je trening bio dovoljno snažan i delotvoran. Ne treba preterivati u vežbanju, jer na duže staze telo može da oslabi.

7. Pružite telu oporavak:
Prilikom normalnih treninga, oporavak određene grupe mišića traje od 48 do 72 sata. Bolovi oduvek predstavljaju signal upozorenja. Ako niste sigurni da vam vežbe snage prijaju, preventivno posetite lekara i prekontrolišite se i poslušajte njegov savet.

8. Ravnomerno dišite:
Dah treba da bude ujednačen! Ako podižete nešto teško ili prelazite preko prepreke, tj. kada se umarate i teško dišete, bitno je da izdišete. Kada spustite teg ili se vratite u početnu poziciju, udahnite. Uglavnom svako pronađe svoj ritam disanja. Ipak, treba izbegavati zadržavanje i potiskivanje vazduha.

9. Držite se redosleda:
Redosled vežbi nije preporučljivo menjati. Osnovno pravilo: Nove vežbe treba raditi pre poznatih, komplikovane pre jednostavnih, teške pre lakih.

10. Podjednako radite vežbe za obe strane tela:
Svako ima svoju omiljenu stranu. Nakon nekog vremena, više vežbi radimo za tu stranu, a druga strana postaje slabija. Da bi se izbegla takva neravnoteža, obe strane treba  podjednako opteretiti.

(activebeauty.rs/pixabay)

#PRessSerbia #PRessSrbija

Нема коментара:

Постави коментар