Jako je teško izboriti se sa stresnim načinom života koji nam je nametnut od spolja i koji utiče na naše psihofizičko stanje. Intenzitet i jačina stresora uticaće na zdravlje, a od strukture i tipa ličnosti javiće se i posledice. Otklanjanje stresora i borba protiv stresa zavisi od jačine ličnosti i od upražnjavanja vežbi opuštanja koje nam pomažu da se osećamo dobro ili bolje.
Progresivna mišićna relaksacija
Tehnika opuštanja mišića eliminiše stres nakupljen tokom dana. U ovoj tehnici fokus je na laganom stezanju i opuštanju svake mišićne grupe koja nam pomaže da postanemo svesni mišićnih senzacija. Prvo počnite sa stezanjem i opuštanjem mišića na stopalima pa nastavite sa ostalim delovima tela sve do glave. Potrudite se da mišićni grč traje 5 sekundi, a period opuštanja 30 sekundi. Svaku grupu mišića ponovite nekoliko puta pre nego što nastavite dalje.
Vežbe disanja
Vežbe disanja preporučljivo je izvoditi u sedećem ili ležećem položaju. Pre disanja neophodno je opustiti telo kako bi se stres oslobodio lako i prirodno, a telo snadbelo kiseonikom koji revitalizuje i priprema za odmor. Sedite na stolicu sa naslonom, udahnite duboko i lagano ispravljajte kičmu i podižite ruke ispred sebe kao da želite nešto da dohvatite. Izdahnite, izbrojte do deset i vratite se u početni opušten položaj. Vežbu ponovite 5 puta.
Šetnja
Šetnja na svežem vazduhu je odličan izbor za opuštanje. Trajanje šetnje mora biti dovoljno dugo, a hod dovoljno brz da bi šetnja imala optimalan učinak i ublažila nagomilanu napetost. Vreme trajanja šetnje treba da bude između 30 i 45 minuta. Ruke su opuštene, a šake sa malo savijenim prstima. Brzina rada ruku prati i brzinu naših koraka. Šetnja treba da se odvija ujednačenim ritmom i koracima približno iste dužine. Dišite ujednačeno, a stomak držite zategnut.
(zdravisimo/pixabay)
#Opuštanje #PROTIVSTRESA #STRES #VežbeOpuštanja #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар