Žalfija je cenjen začin u kuhinjama širom sveta, ali i biljka koja brine o našem zdravlju. Čaj napravljen od njenih listova blagotvorno deluje kod upala grla, problema sa želucem, preteranog znojenja, … Niste ni znali koja moć leži u kutijici koju ste zanemarali na svojoj kuhinjskoj polici?
Vekovima su ljudi poštovali žalfiju, pa i sam njen latinski naziv (Salvia officinalis), znači “spasiti”. Korisna je kao negovateljica kose, ali i dobar čistač organizma.
Ona stimuliše centralni nervni sistem i probavni trakt, a može biti od pomoći i kod groznice. Kao prirodni čistač krvi, žalfija se koristi i u detoksifikacijske svrhe. Uz to je koriste i kao smirujući tonik i kod glavobolja nastalih zbog stresa i nervoze.
Pošto smanjuje lučenje znojnih žlezda upotrebljavaju je i protiv znojenja za obolele od tuberkuloze, ali i u periodu puberteta i menopauze, jer tada deluje kao nežan, ali efikasan hormonalni regulator. Žalfija čisti jetru, dobra je kod bolesti bubrega, ali i kod noćnog znojenja. Kada nije bilo pasti za zube, pored jabuke, stari narodi su desni trljali listovima žalfije, jer ih čini zdravijim i čvršćim.
Mnogi su se uverili i da ova biljka fenomenalno deluje kod blagih upala grla, ispiranjem usta. Zato, ukoliko vas počne „grebati“ grlo i plašite se upale, nekoliko puta na dan „grgućite“ jači čaj žalfije, jer on jača sluzokožu i deluje antiseptično. (Pogledajte kako ovu biljku koriste u kulinarstvu)
Zanimljivo je da su američki Indijanci koristili žalfiju u svojim ritualima pročišćavanja. Verovali su da osušeni i zapaljeni listovi ove biljke čiste dom i ljude od negativne energije. Ukoliko neko prođe kroz „sveti dim“ žalfije njegova aura će biti pročišćena.
Ovu biljku ne bi trebalo da konzumiraju trudne žene niti oboleli od epilepsije. Dojilje ga mogu piti samo ako žele povećati količinu mleka. Zanimljivo je i da će plava kosa potamniti ukoliko je operete žalfijom.
(lifepressmagazine/pixabay)
#Čaj,#Žalfija #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар