недеља, 30. мај 2021.

Zavirite u jedinstveni Barle, grad u kom granica prolazi kroz kuće ljudi!

Grad Barle, na granici između Belgije i Holandije, nazivaju gradom s geopolitičkom anomalijom. 






 

Razlog tome je zato što granica prolazi kroz brojne objekte u gradu, od restorana i kafića do muzeja i galerija, čak ume da granica prolazi kroz kuće ljudi.

Naoko gledajući, Barle je uobičajen gradić tipičan za sever Evrope: zidane kuće od crvene cigle, vetrenjače, kaldrma, crkva. Ali ovaj grad je jedinstven u svetu.

Jedino se tu može dogoditi da vam je kuhinja u jednoj a trpezarija u drugoj državi. Ili da sedite u fotelji u Holandiji a da gledate televizor koji se nalazi u Belgiji. Čak se može desiti da muž i žena spavaju u istom krevetu ali svako u svojoj državi.

Razlog tome je što se Barle sastoji iz parčića Belgije i Holandije koji su toliko isprepleteni da granica prolazi kroz razne objekte u gradu i obeležena je belim krstićima koji su svuda po gradu i predstavljaju zaštitni znak Barlea – piše “Dojče vele”.

Bizarna geografija ovog grada potiče iz srednjeg veka, kada su se parcele delile između aristokratskih porodica.

– Godine 1198. vojvoda Hendrik je zemlju u Barleu dao u zakup lordu Bredi, ali je lord Breda mogao da uzme samo ono zemljište koje nije obrađeno, a zemlju koju je vojvoda Hendrik već obrađivao zadržao je za sebe – objašnjava šef gradske turističke organizacije Vilem de Gol.

Kada je 1831. Belgija proglasila nezavisnost od Holandije, među tako podeljenim parcelama bilo je potrebno da se utvrdi granica.

Od obale do Nemačke granica se crtala korak po korak, ali kada su došli do Barlea, jednostavno su ga preskočili i odlučili da naknadno reše problem.

To naknadno rešenje stiglo je tek 1995. godine, i tako su nastala dva grada – Barle Hertoh u Belgiji i Barle Nasau u Holandiji, sa ukupno 30 enklava – 22 belgijske enklave u Holandiji, sedam holandskih enklava u belgijskim enklavama u Holandiji i jedna holandska enklava u Belgiji. Komplikovano, zar ne?

– S obzirom na to da u celom svetu postoji ukupno oko 60 enklava, mi volimo da kažemo da smo svetski šampioni u broju enklava – kaže Vilem de Gol.

Ali stvari nisu bile jednostavnije. Naprotiv, postale su mnogo komplikovanije jer je granica presecala ulice, parkove, parkinge, prodavnice, galerije, kuće…

Kako bi doskočili birokratskim zavrzlamama, u Barleu su ustanovili pravilo ulaznih vrata: tamo gde su ti ulazna vrata, tamo ti je i državljanstvo.

– Svaki put kad idem u toalet, moram da pređem granicu. Sva sreća, nema carine – priča Žulijan Lemans, kroz čiju kuću prolazi državna granica.

To je donelo nove probleme. Gospođi koja je 68 godina provela kao državljanka Belgije, te 1995. birokrate su pokucale na vrata i rekle:

– Ulazna vrata su vam u Holandiji i sada ste državljanka Holandije. Morate da izvadite novi pasoš.

Gospođi to nije baš bilo pravo, pa je morao da se umeša i gradonačelnik kako bi pronašli rešenje. I našli su ga: prozor i vrata na kući su zamenili mesta. Vrata su sada bila u Belgiji i gospođa nije morala da vadi novi pasoš.

Pravilo ulaznih vrata je mnogima i dobrodošlo. Naime, nakon što je Holandija ograničila broj stanova koji je svaki pojedinac mogao da izgradi, vlasnik jedne zgrade iskoristio je metar zemlje koju je imao na belgijskoj teritoriji i tamo smestio ulazna vrata.

Njegova zgrada je tako zvanično u Belgiji, a Belgija nema ograničenja u broju stanova. Iako se stanovi fizički nalaze na teritoriji Holandije, formalno oni lebde iznad nje, a vlasnik se zadovoljno smeška.

Barle sve ima duplo. Dva imena, dva gradonačelnika, dve opštine, dve crkve, dve pošte, ali jedno zajedničko telo i dugogodišnju saradnju u rukovođenju gradom.

Koje ulice će da se asfaltiraju, ko će koji travnjak da održava, ko će da odnosi smeće, kako će da se naplaćuju računi – sve su to pitanja za koja se lideri ova dva grada morali da traže posebna rešenja.

Za to vreme građani koriste situaciju i savršeno dobro znaju s koje strane granice je jeftiniji benzin, a s koje hrana. Gde kupiti duvan, a gde piće. Ili u kojoj državi mogu da kupe vatromet cijele godine, a u kojoj samo uoči praznika.

Ali pandemija im je donela puno problema, a razlike i podele su postale veoma izražene. Jer strategija Belgije je bila da se u potpunosti “zaključa”, dok je Holandija imala mnogo relaksiraniji pristup.

Kafići su tako s jedne strane ulice radili, a sa druge čekali popuštanje mera. Holanđani su slobodno šetali ulicama, a Belgijanci su virili kroz prozor.

Vrhunac apsurda dogodio se u prodavnici “Zeman” kroz koju prolazi državna granica. Oni su tako u jednom trenutku morali crvenom trakom da zatvore deo radnje u Belgiji, dok je onaj u Holandiji ostao otvoren.

To je praktično značilo da su Holanđani mogli da kupe novu majicu, ali ne i novi donji veš, jer je on ostao zaključan u belgijskom delu radnje. U jednom trenutku su frizerski saloni bili zatvoreni u Belgiji, a otvoreni u Holandiji.

Kad se korona smirila, i Barle je odahnuo, a stvari su ponovo počele da se vraćaju u normalu. To najbolje potvrđuju turisti, koji su već počeli da pristižu i oduševljeno se fotografišu s jednom nogom u Belgiji, a s drugom u Holandiji.

https://www.youtube.com/watch?v=pP4OL2i6t-Q

(24sedam.rs/pixabay/youtube)

#Apsurd #Baarle #Grad #PRessSerbia #PRessSrbija

Нема коментара:

Постави коментар