Sa svojim parkovima, cvetnim gredicama i rascvetalim krošnjama drveća, Beč je savršeno stanište za pčele koje tokom cele godine mogu naći dovoljno hrane.
Grad pčela u Evropi je angažovao 700 pčelara koji imaju pune ruke posla jer brinu o 6.000 košnica. Iznad bečkih ulica i zelenih površina leti oko 200 miliona pčela.
Carica Marija Terezija je osnovala prvu pčelarsku školu u Beču 1769. godine. Glavni pčelar i rektor škole je bio Anton Janša i u čast njegovog rođendana, 20. maj se obeležava kao Svetski dan pčela.
U samom gradu živi 456 različitih vrsta pčela koje naseljavaju najneverovatnija i veoma istaknuta mesta. Košnice se nalaze na Istorijskom muzeju, Opštoj bolnici, u parku i na krovu Gradske kuće, Univerziteta, državne opere i kovnice novca.
Pčele su zauzele i krovove bečkih hotela kao što su „Interkontinental“, „Daniel“ i „Vien“. Košnica ima čak i na bečkom centralnom groblju a med se poklanja u humanitarne svrhe.
U zoološkom vrtu u Šenbrunu postoji jedinstven pčelinjak. Posetioci mogu da posmatraju oko 100.000 pčela u zatvorenim ali pristupačnim saćima.
Kroz staklene prozore i specijalne rupe za špijuniranje, posetioci posmatraju živahno dešavanje u košnici.
Bečki javni prevoznik Viener Linien namerava da do leta 2022. godine naseli na svoje zelene površine 80 pčelinjih društava, sa dva miliona pčela, i time unapredi biološku raznolikost u gradu.
Grad Beč se već dosta dugo zalaže za zaštitu pčela koje su sve više ugrožene. Bečka administracija daje podršku ekološkoj poljoprivredi i čuvanjem zelenih livada i parkova kako bi pčele imale dovoljno hrane.
Zbog njih se stanovnicima savetuje da na svojim balkonima i u baštama sade poljsko cveće i začinsko bilje, a sve je prisutnije i ozelenjavanje fasada širom grada.
(24sedam.rs/pixabay)
#GradPčela #Pčele #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар