Olakšaj sebi!
U sučaju problema sa štitnom žlezdom određene zdravstvene probleme možete izbeći odgovarajućim načinom ishrane, koji uključuje ili isključuje određene namirnice. U svakom slučaju pre nego što započnete ovako da se hranite konsultujte se sa svojim lekarom, kako bi u potpunosti bili sigurni da se hranite kako treba.
Preporuke za ishranu kod hipotireoze
Konzumiranjem hrane s nižim glikemičkim indeksom možete da poboljšate nivo hormona u telu uključujući i hormone štitne žlezde.
Beli hleb, testeninu, peciva i žitne pahuljice zamenite s namirnicama od celog zrna poput smeđeg pirinča, ječma, kinoje, itd.
Crveno meso izbegavajte, a umesto toga konzumirajte nemasno meso poput ćuretine ali i ribu kao što je losos, tuna, haringa, skuša i grahorice.
Mlečne proizvode, naročito ako je hipertireoza povezana s intolerancijom na laktozu, odnosno nemogućnošću varenja mleka i mlečnih prerađevina. Izbegavajte mlečne proizvode ukoliko vas konstantno muče problemi s varenjem, nadutost i osećaj umora posle konzumacije mleka, sira, sladoleda, jogurta, itd.
Evo kako da birate namirnice, šta da izbegavate i koja je zamena za određene namirnice:
Soju i proizvode od soje, poput sojinog ulja koje može negativno da utiče na proizvodnju hormona štitne žlezde. Preporučuje se i izbegavanje čokoladnih i energetskih pločica jer sadrže sojin lecitin koji može da spreči proizvodnju hormona štitne žlezde. Takođe, izbegavajte soja sos.
Hranu koja sadrži gluten poput ječma, pšenice, raži, odnosno rafinirane namirnice koje sadrže gluten. Takođe, redukujte konzumaciju povrća kao što su brokoli, karfiol i prokule.
Brzu hranu koja takođe usporava proizvodnju hormona štitne žlezde. Breskve, kruške i jagode voće je koje bi trebalo da izbegavate ili da ga jedete umereno kako biste povećali proizvodnju hormona u telu.
Želite li da pripremite zdrav obrok koji doprinosi normalnom radu najvažnije žlezde u telu, pripremite salatu koja sadrži namirnice dobre za štitnu žlezdu. Hranu bogatu jodom poput algi, morskih trava i ostale plodove mora koje sadrže puno joda. Takođe bi trebalo da izbegavate jodiranu so jer ona sadrži puno veće količine joda.
Punomasno mleko, a umesto njega konzumirajte obrano mleko koje se lakše vari.
Rafinisano brašno koje sadrži manje hranjivih materija od celog zrna pšenice i teško se vari. Rafinisano brašno ima visok glikemički indeks pa može da poremeti nivo šećera i hormona u krvi.
Foto: Pixabay
Izvor:PRessSerbia/ Srbija Danas
#Ishrana #Problem #ŠtitastaŽlezda #Zdravlje #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар