субота, 30. новембар 2019.

Sve što treba da znate o hemijskom pilingu kod kuće!

Donosimo vam savete šta nikada, a šta uvek treba da radite!






Kiseline i hemijski pilinzi su osmišljeni da skinu izumrli sloj kože i na površinu “dovedu” novu mlađu kožu, a samim tim da osveže i podmlade - pod uslovom da se sam piling uradi pravilno. Ali cene profesionalnih tretmana u ordinacijama nisu zanemarljive, a na tržištu postoje blaže formulacije za kućnu upotrebu koje uopšte nisu za bacanje. Naučili ste šta su kiseline i koje odgovaraju kojim godinama i kom problemu, ali to nije dovoljno da se bez dodatnih uputstava upustite u solo avanturu. Iako su blaži od onih u ordinacijama, hemijski pilinzi su hemijski pilinzi i sa sobom nose rizik od opekotina i iritacije - pogotovo ako se ne nanesu kako treba i ne odgovaraju tipu kože ili problema. Donosimo vam sveobuhvatnu listu osnovnih stvari na koje prvo treba da obratite pažnju ali ako vam piling iole zasmeta, odmah ga isperite sa lica.

Uvek: proverite sastojke


Ako mislite da je čitanje etiketa bitno kod preparata za dnevnu negu, u slučaju hemijskog pilinga ovo važi duplo. Pošto je ponavljanje majka znanja, da rezimiramo: salicilna kiselina (BHA) odmašćuje kožu, čisti pore i uklanja lezije nastale od akni; glikolna i laktična kiselina (AHA) uklanjaju izumrle ćelije na nežniji način od salicilne kiseline i pospešuju prirodne faktore hidratacije u koži; trihlorsirćetna kiselina (TCA) prodire dublje u kožu i ublažava bore i fleke; mandelična kiselina takođe ublažava sitne bore; voćni enzimi (poput papaje, bundeve, ananasa…) učiniće da koža povrati sjaj; retinoična kiselina pospešuje proizvodnju kolagena i zateže kožu.

Nikad: se ne gubite u procentima


Svi hemijski pilinzi u slobodnoj prodaji su slabiji od profesionalnih. Tačka. I to je dobra stvar. Ph proizvoda je bitniji faktor od koncentracije kiseline zato što samu kiselinu drugi sastojci mogu neutralisati. 2 do 10% je uglavnom sasvim dovoljno za bilo koju formulaciju koja se prodaje bez recepta. Tajna je u ponavljanju: korišćenje slabije formule više puta pružiće iste rezultate kao jedan jači piling ali uz manje iritacije i rizika od toga da stvari krenu nepredviđenim lošim tokom.

Uvek: prvo probajte na malom delu kože


Ako imate osetljivu kožu, obavezno prvo isprobajte piling iza ili tik ipred uha pre nego što ga nanesete na celo lice kako biste proverili kako vaša koža reaguje na njega.

Nikad: ne preterujte sa pripremama kože


Hemijski piling zapravo ne zahteva nikakvu pripremu osim nežnog ali temeljnog čišćenja. Skinite šminku i uklonite nečistoću ali nema nikakve potrebe za bilo kakvom eksfolijacijom ili toniranjem.

Uvek: napravite pauzu između intenzivnijih procedura i hemijskog pilinga


Neposredna intenzivna eksfolijacija, laserski tretmani, depilacija i izlaganje suncu su kontraindikacije za svaki hemijski piling. Hemijske eksfolijante (koji su isto kiseline) treba izbegavati minimum tri dana.

Uvek: prekinite upotrebu retinola


Minimum tri do četiri dana pre hemijskog pilinga trebalo bi da prestanete sa upotrebom svih proizvoda koji sadrže retinol, nevezano od njegove koncentracije.

Nikad: ne radite hemijske pilinge često


Jednom mesečno je norma za jače, a jednom nedeljno za slabije hemijske pilinge namenjene kućnoj upotrebi.

Uvek: koristite blage proizvode za negu nakon hemijskog pilinga


Zaštita nove mlade kože nakon pilinga je izuzetno važna. Dakle, zaštita od sunca najvišim faktorima je apsolutno obavezna pošto je koža posebno osetljiva, a najbolje je da to bude mineralni SPF na bazi cink-oksida koji smanjuje mogućnost iritacije. Preporučljivo je i da izbegavate tešku šminku, pogotovo tečne pudere, bar jedan dan nakon pilinga, kako bi koža mogla da diše.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ COSMOPOLITAN

#HemijskiPiling #Lepota #Nega #PILING #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар