Uvreženo je mišljenje da današnji mobilni telefoni rade samo dok su pod garancijom. Nakon isteka, na njega je sve teže računati, jer se dešavaju zastoji, usporenja, pa čak i ozbiljniji kvarovi.
Ovo uopšte ne mora da bude istina, ako se prema svom telefonu ophodite pažljivo; šta više, može vam potrajati par godina, dok ne odlučite da ga prodate po adekvatnoj ceni – jer je u odličnom stanju.
#1 Fizička zaštita
Prema nepisanom Marfijevom zakonu, verovatnoća da vam telefon ispadne i pukne ekran je u prvim danima i mesecima nakon što ste ga kupili (a svi znamo da je zamena ekrana u mnogim slučajevima potpuno neisplativa). Prvo o čemu treba razmišljati je zaštita ekrana zaštitnim folijama. Ovu uslugu nudi gotovo svaki servis telefona, a na raspolaganju su opcije od folije koja štiti samo od grebanja, do potpune i garantovane zaštite, koja će sprečiti da ekran pukne, čak i ako padne s velike visine ili pretrpi jak udarac.
Naravno, tu su neizostavne maskice, koje dolaze u različitim materijalima (silikon, guma, plastika, koža) i oblicima, u zavisnosti od toga da li vam je potrebna osnovna zaštita ili nešto naprednije, kao što su iphone 14 pro max maskice. Ukoliko vam je kamera bitna stavka na telefonu – a kome danas nije – razmotrite kupovinu maskice koja ima zaštitu za staklo kamere.
#2 Redovno ažuriranje
Nemojte ignorisati obaveštenja da je potrebno ažurirati telefon, jer to poboljšava njegove performanse, a i štiti ga od raznih potencijalnih napada i virusa. Ovo je takođe bitno, jer neke aplikacije rade samo na novijim i ažuriranim sistemima.
#3 Redovno čišćenje
Ne, ne mislimo samo na sredstvo za brisanje ekrana i mikrofiber krpicu, već i uklanjanje nepotrebnih dokumenata i fotografija (što ume da „pojede“ celu memoriju), zatim deinstaliranje aplikacija koje ne koristite. Mnogima od nas, telefoni su podešeni da automatski preuzimaju media fajlove poslate preko Viber ili WhatsAppa, koji, ako ne brišemo redovno bespotreban sadržaj, samo zauzimaju memoriju i prave vam nered u telefonu (ako vas ovo nervira, podesite telefon da preuzima fajlove koje sami odaberete).
#4 Optimizujte rad baterije
Zato što igramo igrice, slušamo muziku, gledamo filmove i satima smo na mrežama, baterija telefona rapidno slabi i zato se dešava da ne možemo da odemo negde na par sati, a da ne tražimo punjač ili šteker. Potražite u podešavanjima telefona opciju za postavke baterije i odaberite režim za štednju baterije. U zavisnosti od modela, na raspolaganju su vam različite opcije, za šta vam predlažemo da se podrobnije raspitate, jer očuvan telefon s fabričkom baterijom u odličnom stanju, ne gubi na ceni.
#5 Ne ponajašte se grubo i aljkavo prema telefonu
Iako deluje svemoćan, mobilni telefon je ipak delikatne strukture i neće bolje raditi ako bezumno pritiskate bočne dugmiće (za kontrolu jačine zvuka, screenshot ili restart), naglo stavljate ili izvlačite kabal za punjenje. Takođe nije pametno da telefon uzimate masnim, prljavim rukama (naročito ne dok jedete), jer čestice masti i prašine ulaze u žljebove, što dokazano oštećuje hardver telefona.
Ne izlažite ga visokim temperaturama, ne držite ga u tašni zajedno s ključevima ili bilo čime što može da ga ošteti. Treba li pomenuti da skidate s punjača čim se napuni, jer punjenje tokom cele noći takođe utiče na rad baterije?
Iako se telefoni u današnje vreme smenjuju na godinu, dve dana, to nije izgovor da se prema njima ophodite bahato i nepažljivo. Zapušten i oštećen telefon će vas sve više nervirati dok ne odlučite da ga bacite; dok će vam očuvan verno služiti i moći ćete da ga prodate.
pressserbia
#NoviTelefon, #Optimizacija, #ReparacijaTelefona, #Telefon #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар