Ova strašna tragedija najviše je pogodila đake i njihove roditelje koji ne mogu da se oporave. Pitali smo dr sci. med. Petra Vojvodića, psihijatra kako da roditelji razgovaraju sa decom koja su danas videla beživotna tela, krv i užas kakav se do sada nije dogodio na ovim prostorima.
- Pošto je sad ovo akutuna situacija, deca koja su bila na licu mesta treba da sada budu kod kuće, dalje od škole i mesta gde se sve to izdešavalo. Najvažnije da se deca sada osećaju sigurno, a to je moguće kod kuće sa porodicom. Da budu u sigurnoj zoni, porodičnoj atmosferi, da roditelji uzmu bolovanje i daju detetu vremena da obradi ovo traumatično iskustvo - kaže dr Vojvodić.
Ne moraju da prepričavaju šta se desilo
On ističe da decu ne treba siliti da pričaju o svemu što se desilo, zato što su ona sada u stanju šoka.
- Neko od učenika će biti ćutljiv, dislociran, gledaće u jednu tačku, neko će vrištati, plakati, neko će misliti da je baš ono krivo za to što se desilo. Roditelj mora da kaže detetu da će sve biti u redu, i da su sve njegove reakcije ok. Dete sada ne sme da se retraumatizuje, mora da se čeka da ono samo pločne da priča o tome.
Ako dete ne može da se smiri - treba mu stručna pomoć
Međutim, upozarava Vojvodić, ako je dete previše uzmemireno, ako gubi kontolu, povraća od straha, ne može da spava - treba otići kod psihijatra ili kod psihologa.
- I što je jako važno moj savet je da se deci sada ograniči dostupnost informacija. Televizija, vesti, telefoni, da se ograniče i da se obavezno sklone od njih jer ih to dodatno uznemirava. Sad im treba mir tišina, da se skupe, srede...Treba apelovati na Ministarstvo zdravlja i prosvete da se ovaj deci omogući urgentna psihološka pomoć i da se obezbede psihijatri i psiholozi po školama i ustanovama koji bi im bili na raspoloiganju. Da se organizuje radna grupa sa stručnjacima koji su obučeni da detetu pruže podršku.
Deca da ostanu kod kuće
#Krvoproliće, #NapadUŠkoli, #Pucnjava, #VladislavRibnikar, #VRAČAR #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар