Sigurno vam se u životu desilo da čujete kako su Grci veliki neradnici, ili kako se hrane najzdravije u Evropi, ali šta je od toga istina?
Ovog leta većina nije otišla putem drevne zemlje Helade, a kako smo navikli da letujemo u Grčkoj svakog leta, nekima je to teško palo. Da bismo vas malo podsetili na način života u ovoj zemlji, prenosimo neke od najčešćih zabluda koje je portal Grčki kutak nabrojao.
Grci su neradnici
Nekako se olako odomaćila rečenica u našem narodu da su Grci neradnici. Često se dešava da kada poranimo u radnju ona je zatvorena, međutim za to postoji razlog. Naime, mnogi Grci ne rade po smenama, bar ne u lokalnim prodavnicama, stoga iste osobe rade po ceo dan. Zbog toga i prave dvokratno radno vreme, kako bi pauzirali od napornog dana.
Ukoliko u nekom turističkom mestu jedan prodajni objekat radi od podneva to je zato što će se taj objekat zatvoriti tek oko ponoći, jer i turisti uglavnom šetaju uveče nakon plaže, a razne radnje su tu baš zbog njih otvorene do kasno u noć.
Grci se zdravo hrane
Grci svakodnevno koriste u ishani maslinovo ulje, limun, beli luk, origano, te ih Srbi često povezuju upravo sa tim, zdravim sastojcima. Istina je da Grci konzumiraju svakodnevno veliki broj zdravih sastojaka, a kako i ne bi kada im pola od njih rađa u dvorištu ili okućnici, veliki broj njih ima manji maslinak, mandarine i pomorandže na svakom koraku, limun ne zaostaje za njima, smokve su toliko ukusne i lepe da ne možete da prestanete da ih jedete.
Ali, baš kao i Srbi, Grci ne mogu bez brze hrane. Giros i suvlaki se prodaju na svakom koraku. Možda Grci nemaju pljeskavicu, ali zato jedu biftek u piti – zapakuju ga kao giros samo umesto seckanog mesa tu je biftek. Međutim, treba da znate gde jedete brzu hranu, baš kao što to činite i u Srbiji, jer nije isti giros kod Jorgosa i Nikosa. Jedan će da brine o kvalitetu mesa, dok će drugi gledati da prođe što jeftinije.
Grci nisu veliki ljubitelji supa i čorbi, mada jedu kuvana jela. Više vole da jedu hleb i makarone uz neko meso ili povrće. Možda najveća mana kod Grka je vreme večere. Naime, tokom letnje žege to su zaista kasni večernji sati, 21, 22, ili čak 23 časa.
Što se doručka tiče većina njih započinje dan uz jogurt s voćem, ako ne i samom voćkom ili dve, slatkim kroasanom ili prepečenim hlebom i džemom - ovde se ne misli na normalno parče hleba koje je prepečeno, već ima da se kupi dvopek čije je jedno parče manje i od parčeta tost hleba.
Kalendar Grčke pravoslavne crkve
Definitivno je ova zabluda u vrhu spiska najčešće spominjanih zabluda o Grčkoj i Grcima. Naime, verovanje da su Grci prihvatili Gregorijanski kalendar proširilo se kao munja nad Srbijom, a verovatno i u ostalim državama.
Verovatno su mnogi pomešali zbog u istoriji istaknutog pokreta unijata u Grčkoj. Međutim, istina je sasvim drugačija. Naime, Grčka pravoslavna crkva prati Revidirani julijanski klendar, odnosno Novojulijanski kalendar, koji je nama Srbima poznatiji kao kalendar Milutina Milankovića, srpskog matematičara, geofizičara, klimatologa i astronoma.
Čuveni srpski i svetski naučnik izradio je 1923. godine novi revidirani (reformisani) Julijanski kalendar, koji je Grčka pravoslavna crkva odmah prihvatila, a zbog njegovog tvorca ga u grčkim teološkim krugovima i danas nazivaju "srpskim kalendarom".
Tako da "braća Grci", kako im često tepamo, ne slave sa nama na isti dan Božić.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/b92
#Grci #Grcka #Narod #Zablude #PRessSerbia #PRessSrbija
Нема коментара:
Постави коментар