Iako su mnogi spremni da kroz dva dana odu putem drevne zemlje Helade, ovog leta Grčka nas je naučila da se sve može preokrenuti preko noći i da su razni raspleti mogući.
Srpski državljani, čini se, sa nestrpljenjem očekuju revidiranje odluke o graničnim prelazima Grčke. Mnogi turisti i dalje ne odustaju od letovanja u ovoj zemlji, a prognoze turističkih poslenika kao ni naših zvaničnika nisu optimistične.
Iako su sve oči uprte u Grčku, ako građanima naše zemlje i bude dozvoljen ulazak od avgusta, on neće, kako su grčki zvaničnici i ranije najavljivali, biti moguć bez negativnog PCR testa. Na osnovu analize epidemioloških podataka, ranije ovog meseca je odlučeno da putnici koji stižu iz Bugarske i Rumunije avionom moraju da pokažu negativan PCR test na koronavirus, koji je urađen najkasnije 72 sata pre dolaska, pa se čini da ako nam ulazak bude omogućen, takav scenario čeka i nas.
Ambasadori zemlja članica EU odlučili su da ne vrate Srbiju na listu zemalja kojima je na osnovu "bolje ili slične epidemiloške situacije" dozvoljeno putovanje u EU, saznaje Tanjug u Briselu.
Prema saznajima Tanjuga, tokom avgusta neće biti zasedanja ambasadora EU, a lista će biti ažurirana po hitnom postupku samo u slučaju "drastične promene epidemiološke situacije" u nekoj od zemalja.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić takođe je rekao da je "sigurno da EU neće vratiti Srbiju na listu bezbednih zemalja zbog epidemiološke situacije koja se još nije popravila", kako prenosi Tanjug.
Celo leto, za naše turiste koji su želeli da odu na letovanje u Grčku, bilo je burno.
Podsetimo, granice su se otvarale i zatvarale preko noći, formirale su se kolone, ulazak je bio moguć samo preko Bugarske, zatim ulazak uopšte, za naše državljane, nije bio moguć.
Grčka je kao turistička destinacija preuzela rizik otvaranja zemlje, a zvanični podaci su da je Grčka od 1. jula, odnosno od dana kada je otvorila granice turistima, zabeležila 295 potvrđenih slučajeva među putnicima, od čega je najviše, tačnije 78 naših državljana.
Sredinom ovog meseca reagovala je i grčka vlada. Pooštrili su i uveli nova ograničenja zbog upozorenja epidemiologa o raširenosti infekcije uzrokovane, kako kažu, dolaskom turista iz stranih zemalja.
Grčki ministar zdravlja Vasilis Kikiljas je izjavio da su očekivali da će s otvaranjem granica doći do ''delimičnog porasta broja slučajeva'', ali da smatra da ''ekonomija i turizam moraju opstati”.
U Grčkoj su od danas maske obavezne skoro svuda i donet je niz novih mera: nošenje maski već je obavezno u supermarketima, javnom prevozu, taksiju, tržnim centrima, restoranima, kafeima i barovima, a od sutra će i mušterije morati da nose maske u malim prodavnicama i uslužnim objektima bilo koje vrste, bankama, javnim komunalnim preduzećima, za vreme lekarskih intervencija, u opštinskim ustanovama, pekarama, mesarama, frizerskim salonima i salonima za ulepšavanje....
Zamenik Civilne zaštite i ministar kriznog menadžmenta Nikos Hardalijas je naglasio da je važno striktno se pridržavati higijenskih pravila i izbegavati velika okupljanja i gužvu.
"Virus je i dalje među nama, ne smemo da dozvolimo da išta krene naopako", naglasio je Hardalijas.
Udruženje hotelijera Grčke je poslalo zvaničan zahtev ministru turizma Grčke Harisu Teoharisu i njegovom zameniku da se ukine zabrana ulaska u Grčku turistima iz Srbije i Rusije uz negativan test, kao i da se obavezno testiranje uvede svim turistima nezavisno kojim prevoznim sredstvom dolaze.
Zvaničnici još ne znaju da li će, kao i pod kojim uslovima, granice Grčke biti otvorene za srpske državljane.
Podsetimo, Grčka je granice za srpske turiste zatvorila najpre do 15. jula, a kasnije tu zabranu produžila do 1. avgusta zbog povećanog broja novozaraženih koronavirusom u našoj zemlji.
Nova odluka očekuje se kroz dva dana.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ b92
#COVID19 #Granice #Grcka #Letovanje #Putovanja #PRessSerbia