Više štete nego koristi.
Ljubitelji pufni i sunđera za tuširanje, imamo loše vesti! Svi oni koji ih koriste tokom tuširanja treba da znaju da im donose više štete nego koristi i da mogu biti pretnja po zdravlje.
Iako bi njihova uloga trebalo da bude da uklone sve nečistoće i mrtve organizme sa površine kože, bolje nego što to možemo učiniti samo trljanjem, lekari nagoveštavaju da takvo uverenje nije opravdano i opovrgavaju ga činjenicama.
Ako tzv. pufna ili sunđer uklanja prljavštinu i odumrle ćelije sa kože, to znači da one ostaju zarobljene u vlaknima od kojih su sačinjeni do sledećeg tuširanja. Svaki put kada se pufna pokvasi i ne osuši pravilno, ti zarobljeni organizmi rastu i rastu.
Kada sledeći put upotrebite tu istu pufnu za tuširanje, vi zapravo rasipate te organizme po svom telu.
- Širite bakterije koje ste zadnji put isprali sa svog tela", kaže za "HuffPost" dermatolog Majkl Grin i dodaje:
- Pufna širi jučerašnju prljavštinu po tvom telu.
Studija iz 1994. godine otkrila je da pufne prenose bakterije koje mogu izazvati infekcije, posebno kod osoba sa slabim imunološkim sistemom.
Džoel Šlesinger, još jedan dermatolog, takođe savetuje da se korišćenje pufne izbegava.
- Ne bih vam preporučio upotrebu. Pufne se koriste i za intimne delove tela pri čemu sakupljaju mnoštvo bakterija koje ostaju unutar sunđera i množe se - kaže Šlezinger.
Razmislite - toplo, vlažno okruženje pored tuša je raj za klice. Upotreba pufneomogućava bakterijama "besplatan prevoz" na vašu kožu.
Ako vam je ipak toliko teško da se oprostite od pufne za tuširanje, možete bar da uradite nekoliko stvari kojima ćete sprečiti da se ona pretvori u fabriku bakterija!
Nakon svake upotrebe, obavezno je uklonite iz vlažnog okruženja i okačite je negde gde struji vazduh tj. u prostoriju koja se provetrava dok se potpuno ne osuši. U slučaju da počne da menja boju ili da poprima neprijatan miris - odmah je bacite.
Foto: Pixabay
Izvor: PRessSerbia/ Srbija Danas
#Higijena #KUPANJE #Sunđeri #Zdravlje #PRessSerbia
Нема коментара:
Постави коментар