среда, 23. октобар 2019.

Da li je dobro piti kafu tokom trudnoće?

Buduće majke, ljubiteljke kafe, sigurno su se u nekom trenutku zapitale da li i u kojoj meri treba ograničiti kafu tokom trudnoće? Da li kofein iz kafe i drugih napitaka loše utiče na bebu?






Naučnici sa američkog Nacionalnog instituta za zdravlje istraživali su upravo ovu problematiku i došli do zaključaka i preporuka za koje smatraju da bi trebalo odmah da se usvoje. Na osnovu studije u kojoj je učestvovalo 1228 mladih Amerikanki koje su bile trudne između 2007. i 2011. godine, autori su utvrdili da je maksimalna podnošljiva dnevna doza kofeina za trudnice 200 mg. Ova količina kofeina se nalazi u otprilike 2 šolje kafe.

S druge strane, šolja crnog čaja u zavisnosti od vrste i dužine pripreme sadrži od 20 do 60 mg kofeina. Energetski napici obično sadrže 60 do 80 mg kofeina na 250 ml, a koka-kola 24 do 32 mg na 250 ml.

Međutim, prekomerno konzumiranje kofeina može da poveća rizik od spontanog pobačaja, naročito tokom prvog tromesečja trudnoće, kao i da poveća rizik za manju težinu bebe na rođenju što se zauzvrat može povezati sa zdravstvenim problemima u budućnosti kao što su respiratorne ili mišićne tegobe.

Zbog ovoga se preporučuje drastično smanjenje ili čak potpuni prestanak pijenja kafe i kofeinskih napitaka tokom prvog tromesečja trudnoće, a potom ograničavanje dnevnog unosa kofeina na maksimalnih 200 mg.

Naučnici takođe upozoravaju da i čokolada sadrži kofein - mlečna oko 20 mg na 100 g, dok u 100 g crne čokolade sa 70% kakao delova ima od 80 do 120 mg kofeina.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/ Doktor.rs

#KAFA #Kofein #Prevencija #Trudnoca #Zdravlje #PRessSerbia

Нема коментара:

Постави коментар